ECB by mohla predĺžiť program nákupu dlhopisov

10. septembra 2015 16:15
SITA
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

ECB by podľa banky Goldman Sachs mohla predĺžiť program nákupu dlhopisov až o dva štvrťroky.

Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne predĺži program nákupu dlhopisov možno až o dva štvrťroky a navyše kúpi aktíva v hodnote 360 mld. eur. Predpokladá to banka Goldman Sachs. Podľa pôvodných zámerov má program nákupu aktív trvať do septembra 2016 a ECB by mala počas tohto obdobia kúpiť aktíva v hodnote približne jedného bilióna eur. Šéf ECB Mario Draghi minulý týždeň prvýkrát pripustil, že program by mohol prejsť úpravami a potrvať dlhšie. Cieľom ECB je posilniť mieru inflácie v eurozóne.

ECB zvýšila podiel štátnych dlhopisov, ktoré kupuje z 25 % na 33 %. Analytici spoločnosti Goldman Sachs očakávajú oznámenie detailov počas niekoľkých týždňov. „Rozšírenie programu kvantitatívneho uvoľňovania by malo podľa našich predpokladov byť v rozsahu od jedného do dvoch kvartálov, čo pri tempe nákupov 60 mld. eur mesačne znamená navýšenie objemu nákupu dlhopisov o maximálne 360 mld. eur, teda o približne tretinu hodnoty súčasného programu,“ uviedli analytici banky Goldman Sachs.

Nákupy ECB by mali pokryť od 80 do 85 % dlhopisov, ktoré vydá Nemecko od teraz do konca roku 2016 a 50 % cenných papierov, ktoré vydá Francúzsko. V prípade Španielska a Talianska ECB kúpi od 42 do 48 % cenných papierov zo strednodobou a dlhodobou splatnosťou.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články