ŠPECIÁL: ECB budúci týždeň pravdepodobne opäť zníži úrokové sadzby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ECB
SITA/AP Photo/Michael Probst Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom

Analytici očakávajú ďalšie zníženie depozitnej sadzby na úroveň – 0,4 % či zmeny v programe nákupu dlhopisov.

Bankári z centrálnych bánk jednotlivých krajín eurozóny sa budúci týždeň opäť stretnú vo Frankfurte, aby rozhodli o nastavení menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB). Kým v druhej polovici januára Rada guvernérov ECB potvrdila nastavenie menovej politiky a k ďalším krokom nepristúpila, tento mesiac sa už očakávajú ďalšie opatrenia. Najnovšie ekonomické dáta totiž podľa analytikov tlačia ECB, aby ešte viac uvoľnila svoju politiku.

Problémom je pomalý rast cien
Jedným z hlavných argumentov v prospech uvoľnenia menovej politiky je spomaľujúci rast cien. Spresnené údaje o januárovej inflácii v eurozóne ukázali jej medziročnú hodnotu len na úrovni 0,3 %, t.j. desatinu pod prvotnými odhadmi. Vo februári sa pritom cenová hladina v eurozóne podľa rýchleho odhadu Eurostatu z tohto týždňa znížila o 0,2 %. Rast inflácie je tak podľa analytikov VÚB banky len veľmi mierny. „ECB v zápisnici z ostatného, januárového stretnutia navyše uznala, že inflácia nenesie riziká smerom nadol len kvôli cenám ropy, ale aj kvôli slabosti domáceho dopytu. Ostatné kolo dát, jednoznačne navýšilo pravdepodobnosť odsúhlasenia dodatočných stimulov ECB na zasadnutí 10. marca,“ avizujú analytici banky.

Inflačný cieľ sa neplní
Analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová pritom dodáva, že inflácia naďalej výrazne zaostáva za cieľom ECB, ktorým je medziročná inflácia blízko ale tesne pod 2 % v strednodobom horizonte. „Vzhľadom na málo priaznivý výhľad inflácie v eurozóne je pravdepodobné, že na najbližšom marcovom zasadnutí Rady guvernérov ECB opäť uvoľní menovú politiku,“ očakáva Muchová.
Depozitná sadzba ECB, ktorá sa všeobecne považuje za hlavný nástroj v oblasti úrokov, je v súčasnosti na úrovni – 0,3 %. Trhy však už podľa analytikov prakticky započítali do svojich očakávaní jej ďalšie zníženie o 10 bodov na – 0,4 %.


Úrokové sadzby ECB platné od 9. decembra 2015:
Jednodňové refinančné operácie: 0,30 %
Hlavné refinančné operácie:          0,05 %
Jednodňové sterilizačné operácie:    – 0,3 %
Podstata refinančných operácii je v tom, že ECB požičiava bankám prostriedky. To znamená, že čím nižšie sú úrokové sadzby pri refinančných operáciách, tým lacnejšie si banky zdroje požičiavajú. Na druhej strane sterilizačné operácie predstavujú ukladanie zdrojov bánk v ECB, čo pri záporných sadzbách v podstate znamená, že banky dostanú späť menej prostriedkov, ako do ECB vložili.

Program nákupu dlhopisov sa môže zmeniť
ECB však môže pristúpiť aj k ďalším opatreniam. V súčasnosti totiž sťahuje z trhu každý mesiac dlhopisy v objeme 60 mld. eur a túto sumu môže ďalej navýšiť. Okrem zmeny v mesačných objemoch môže banka podľa Kataríny Muchovej zmeniť kompozíciu dlhopisov, napríklad do programu zahrnúť viac korporátnych dlhopisov. „Detaily februárovej inflácie však budú známe až 17. marca, čiže po zasadnutí ECB, takže ECB môže konať miernejšie a nechať si priestor na postupné uvoľnenie menovej politiky,“ upozorňuje analytička Slovenskej sporiteľne.

Zmeny avizuje aj francúzsky guvernér
Hlasy o možnej zmene stimulov ECB pritom zaznievajú aj zo samotnej banky. Šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau koncom februára vyhlásil, že ECB by mohla rozšíriť program stimulov. Dôvodom je to, že z dlhodobého hľadiska sú nízke ceny ropy záťažou pre ekonomiky krajín eurozóny. „Iba dočasne klesajúce ceny ropy nie sú dostatočný dôvod,“ povedal. „Ak však nízke ceny energií majú udržateľný dlhodobý efekt, musíme konať. To sa zdá byť tento prípad, no uvidíme v marci,“ upozornil. Podľa jeho slov je možné, že ECB bude nakupovať aktíva za viac ako súčasných 60 mld. eur mesačne. „Sme pripravení konať, no najprv musíme vidieť ekonomické údaje,“ dodal šéf francúzskej centrálnej banky.

Posledné kroky banka podnikla koncom vlaňajška
Začiatkom decembra minulého roka ECB stlačila svoju depozitnú sadzbu ďalej do negatívneho teritória, a to na – 0,3 % z úrovne – 0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je sprísniť postihovanie bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.
Prezident banky Mario Draghi v decembri oznámil, že program skupovania dlhopisov bude pokračovať až do marca 2017 a podľa potreby aj dlhšie. Program, v rámci ktorého ECB od marca 2015 sťahuje z trhu každý mesiac dlhopisy v objeme 60 mld. eur, mal pôvodne trvať do septembra tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka