Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rast graf
Ilustračné foto. worradmu/FreeDigitalPhotos.net
3. apríla 2018 9:46 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Dvojmesačný zisk bánk sa medziročne zvýšil o takmer 13 %

Nepatrný nárast zaznamenali čisté úrokové výnosy, stúpli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií.

Bankový sektor dosiahol v prvých dvoch mesiacoch tohto roka čistý zisk 116,2 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 12,7 %.

Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 0,7 % na 286,4 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 3 % na 89,3 mil. eur.

Vlani zisk klesol

V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 611,78 mil. eur pri poklese o 17,5 %. Hlavným dôvodom poklesu ziskovosti je vysoká porovnávacia báza v roku 2016.

V tom období zisk bankového sektora výrazne pozitívne ovplyvnil predaj akcií VISA Europe a príjem dividend od dcérskych spoločností. V roku 2017 už takéto silné pozitívne efekty neboli, a preto prevládli pokračujúce negatívne trendy, najmä pokles úrokových príjmov.

Obavy z poklesu sa zmiernili

Odhliadnuc od mimoriadnych príjmov v roku 2016 ostal zisk bánk podľa Národnej banky Slovenska medziročne približne na rovnakej úrovni a zmiernili sa aj obavy z jeho ďalšieho poklesu v nasledujúcich rokoch.

To však bude podmienené udržaním nízkej miery nákladov na straty z nesplácaných úverov. V dôsledku klesajúcich úrokových marží sa zvyšuje podľa centrálnej banky snaha bánk a tlak zo strany ich materských inštitúcií na zachovanie ziskovosti prostredníctvom rastu objemu úverov aj za cenu väčšieho rizika.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame