Do druhého čítania smeruje návrh zákona o dani z poistenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ 17:56

Nová daň z poistenia by mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne produktov neživotného poistenia.

Poslanci parlamentu v stredu posunuli do druhého čítania návrh zákona o dani z poistenia, ktorý predstavil rezort financií. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií upustilo.

Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod.

Vplyv na ceny poistenia

Nesúhlas s legislatívnym návrhom rezortu financií vyjadrili viacerí analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia. Podľa rezortu financií poisťovne však v zásade nemusia zvyšovať poistné pri všetkých zmluvách tak, ako to avizovali.

Minister financií Peter Kažimír v parlamente v záverečnej reči k tomuto návrhu uviedol, že cieľom ministerstva nie je to, aby daň platil klient. „Budú poisťovne, ktoré využijú daň na konkurenčný boj a absorbujú ju a nepremietnu automaticky do poistenia. A sú také, čo možno majú problém s rezervami, ktoré si to nebudú vedieť dovoliť a premietnu daň do poistenia,“ skonštatoval Kažimír. Avšak klient má možnosť sa podľa neho rozhodnúť, ktorú poisťovňu si vyberie.

Kritika aj od opozície

Poslanec Eduard Heger (OĽANO) v rámci rozpravy uviedol, že tento zákon trestá zodpovedných, ktorí sa poisťujú a rezort financií by mal podľa neho tento návrh stiahnuť. To, že návrh bude mať negatívny dopad na klientov vplyvom zvýšenia cien, si myslí aj poslankyňa za stranu SaS Jana Kiššová. Záujem klientov sa podľa nej zníži a náklady poisťovní sa zvýšia. „Strana nesúhlasí so zavedením predmetnej dane, bude to mať za následok ďalšie zvyšovanie nákladov podnikateľských subjektov a na toto doplatia ľudia,“ poznamenala Kiššová.

Navrhovaná daň je podľa poslanca Ondreja Dostála ekonomicky nepotrebná a z morálneho hľadiska absurdná. Jediným dôvodom, prečo ju chce vláda zaviesť, je podľa Dostála to, že chce získať od daňových poplatníkov 35 mil. eur ročne. Ešte keď bol pôvodný návrh s rôznorodými sadzbami, navrhoval jednotnú sadzbu, ale nie na úrovni ôsmich percent. Prijateľná by podľa neho bola sadzba na úrovni 2 %. Súhlasí s tým, že odvod z poistného je neefektívny, avšak nie je potrebné zavádzať žiadnu ďalšiu daň.

Klub 500 vidí nebezpečný precedens

Po hlasovaní v parlamente nesúhlasné stanovisko vyjadril prostredníctvom tlačovej správy aj Klub 500. Odmieta ďalšie navyšovanie daňovo-odvodového zaťaženie na Slovensku, ktoré je podľa neho v súčasnosti piate najvyššie v Európskej únii. Zavedenie dane z poistenia podľa nich trestá podnikateľov, ale aj súkromné osoby, ktoré sa správajú zodpovedne a poisťujú si svoj majetok.

Samotné nastavenie výšky odvodu v minulosti a dane z poistenia v súčasnosti sa uskutočnilo podľa Klubu 500 bez akéhokoľvek zhodnotenia stavu poistenia v jednotlivých segmentoch. Zavedenie dane z poistenia má podľa klubu v skutočnosti slúžiť výlučne na konsolidáciu verejných financií cez zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu, čo potvrdilo podľa klubu aj vyjadrenie ministra Kažimíra v relácii V politike televízie TA3 z 11. februára tohto roku, že príjem z tejto dane je súčasťou plánu, ktorý smeruje k vyrovnanému hospodáreniu.

Nová daň z neživotného poistenia, ktorá má na Slovensku začať platiť od l. októbra 2018, je podľa klubu iba jedným z opatrení, ktoré sú namierené proti poistnému sektoru, ktoré budú mať negatívny dopad na obyvateľov a firmy. „Štát tak selektívne reguluje odvetvie, pri ktorom na to nemá dôvod a vytvára tak nebezpečný precedens,“ dodal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia