Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB Mario Draghi
Prezident ECB Mario Draghi SITA / AP Photo/Michael Probst
14. marca 2018 12:03 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Draghi: ECB nákupy dlhopisov ukončí, až keď stúpne inflácia

Ekonomika eurozóny podľa Maria Draghiho stále čelí „rizikám a neistotám“ vrátane obchodných sporov s USA.

Rastúca ekonomika eurozóny podľa šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho stále čelí „rizikám a neistotám“ vrátane obchodných sporov so Spojenými štátmi. Draghi zároveň v stredu povedal, že „veľmi jasnou podmienkou“ pre ukončenie programu nákupov dlhopisov je pre ECB vyššia inflácia, a nie ekonomický rast. Inflácia v eurozóne na úrovni 1,2 percenta je pritom pod hranicou 2 percentá, ktorú chce ECB dosiahnuť.

Vplyv ciel by mal byť malý

V súvislosti s tým, že americký prezident Donald Trump ohlásil nové importné clá na oceľ vo výške 25 percent a na hliník na úrovni 10 percent, Draghi povedal, že „vplyv ciel v prvom kole pravdepodobne bude malý“. Upozornil však, že „druhé kolo vplyvov by mohlo mať oveľa vážnejšie následky“, ak Európska únia prijme odvetné opatrenia a spor sa rozšíri na reštrikcie voči ostatným kategóriám tovarov. Táto eskalácia by potom mohla poškodiť podnikateľskú dôveru a investície.

Draghi ďalej uviedol, že menová politika musí byť „trpezlivá, vytrvalá a obozretná“. Dodal, že ECB sa bude držať postupnosti nasledujúcich krokov, čiže zvyšovanie úrokov sa začne až po uplynutí významného času po skončení nákupov dlhopisov. To znamená, že úroky sa zvýšia najskôr v roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame