Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karty VÚB
Ilustračné foto. VÚB
31. mája 2015 12:12 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Dovolenku môže znepríjemniť aj zhltnutá bankomatová karta

Služby elektronického bankovníctva banky neodporúčajú využívať prostredníctvom verejnej WiFi siete.

Bankári radia, aby ich klienti pri ceste do zahraničia platili kartou, pretože peniaze sú tak podľa nich v cudzine chránené oveľa lepšie ako hotovosť v zadnom vrecku. No môže sa stať, že platobnú kartu klientovi zhltne bankomat. Ako však povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, stáva sa to len veľmi zriedka. „Takýchto klientov je veľmi málo. Ide o ojedinelé prípady,“ skonštatovala Eliášová. Aj Sberbank Slovensko uviedla, že takýchto prípadov je minimálny počet.

Ak sa niečo takéto predsa len stane, ČSOB odporúča, aby klient kontaktoval svoju banku. „Banka môže zvážiť vydanie núdzovej tzv. pohotovostnej karty alebo vydanie núdzovej pohotovostnej hotovosti,“ pokračovala Eliášová. Najlepšou okamžitou ochranou je podľa hovorkyne Sberbank Slovensko Ľubomíry Chmelovej mať na cestách vždy dve platobné karty, najlepšie od rôznych výrobcov. Ako doplnila riaditeľka odboru kariet VÚB Andrea Šipošová, je potrebné overiť si ich platnosť a akceptáciu v danej krajine.

Podľa Šipošovej sa môže stať, že kartu klientovi banka v záujme ochrany peňazí preventívne zablokuje. S bankou sa klient môže podľa nej dohodnúť na dočasnom odblokovaní zablokovanej karty, aby si mohol vybrať peniaze z bankomatu, potom banka kartu definitívne zablokuje. „Ak je klient v cudzine dlhšie, môže využiť expresné vydanie karty a jej doručenie do zahraničia,“ uviedla Šipošová.

Internetbanking

Môže sa stať, že klient v zahraničí potrebuje urobiť bankovú operáciu cez internetbanking. „Aktivity dôverného charakteru, ako je napríklad práca s elektronickým bankovníctvom, vykonávať vo verejnej WiFi sieti neodporúčame,“ povedala Eliášová. VÚB banka odporúča uprednostniť radšej dátový roaming alebo platené zabezpečené pripojenie v hoteli. „Voľné WiFi siete sú vo všeobecnosti považované za vysoko rizikové a potenciálne zneužiteľné pre tzv. hacktivizmus,“ doplnila Chmelová.

Bežný používateľ verejných WiFi, napríklad v hoteloch, letiskách a podobne, si nemá podľa Eliášovej možnosť overiť, kto má k dátam z týchto sietí prístup. „Pripojenie do verejnej WiFi sa dá prirovnať k situácii, kedy by si človek napríklad na námestí plnom ľudí spustil notebook a ktokoľvek by si k nemu bez problémov prisadol a pozeral sa na monitor,“ povedala Eliášová. A ako doplnila Chmelová, na pripojenie k elektronickému bankovníctvu je nanajvýš nevhodné používať počítače, ktoré sú verejne prístupné, ako napríklad v internetových kaviarňach, knižniciach, hotelových halách a podobne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies