Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bankomat, peniaze, euro
Ilustračné foto. pixabay.com
30. novembra 2018 15:08 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Dopyt po úveroch zostal aj v októbri podľa Národnej banky Slovenska silný

Prejavil sa zvýšený záujem firiem z odvetvia priemyslu o bankové úvery.

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v októbri medzimesačne o 0,9 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), medziročná dynamika vzrástla na 10,6 %. Naďalej nepatrne klesá v súlade s predpokladmi dynamika úverov domácnostiam. Úvery podnikom mierne predstihli očakávania z predikcie.

Spomalenie úverov v oblasti realít

Dynamika úverov nefinančným spoločnostiam sa zrýchlila na 1 %. Prispel k tomu podľa centrálnej banky výrazný nárast dopytu po úveroch v priemysle. Predpokladá sa, že časť úverov len pokryla bežné prevádzkové potreby v dôsledku výpadku produkcie a tržieb v automobilovom reťazci. Avšak vzhľadom na nárast dlhodobých úverov sa dá usudzovať, že časť podnikov v priemysle zvyšovala investičnú činnosť. Naopak, spomaľuje sa záujem o úvery zo strany firiem v oblasti realít a čiastočne aj v stavebníctve.

Úvery domácnostiam rástli v októbri podobným tempom ako v predchádzajúcom období, teda o 0,8 %. Medziročne to však predstavuje nepatrné spomalenie. Výraznejšiemu spomaleniu zabraňujú podľa Národnej banky Slovenska naďalej klesajúce klientské úrokové sadzby, ktoré dosahujú historické minimá. Okrem dopytu po úveroch na nehnuteľnosti vzrástol v októbri záujem domácností o úvery na spotrebu. Ten môže podľa centrálnej banky pochádzať z potreby domácností o dofinancovanie hypotekárnych úverov.

Vklady tiež rástli

Vklady súkromného sektora vzrástli v októbri medzimesačne o 0,2 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa spomalil o 0,5 percentuálneho bodu na 5,6 %. Tlmiaco pôsobil najmä pokles vkladov ostatných finančných sprostredkovateľov. Spomalil sa však aj rast vkladov domácností, čo pravdepodobne pri dynamickom raste miezd podľa centrálnej banky podporuje predpoklad o zrýchlení súkromnej spotreby koncom roka. Vklady nefinančných spoločností po stagnácii v septembri výraznejšie vzrástli, čo súviselo jednak s aktuálne silným úverovým čerpaním, ako aj lepšími ukazovateľmi ekonomickej aktivity.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame