Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
29. februára 2016 15:04 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rastúci dopyt po bývaní na Slovensku môže podľa EK zintenzívniť tlak na ceny

Vysoké nájomné v Bratislave môže podľa komisie brániť mobilite pracovnej sily, najmä zo stredu a východu krajiny.

Dopyt po obytných jednotkách na Slovensku by mal rásť. Príčinami by mali byť vysoké percento obyvateľstva Slovenska v hlavnom produktívnom veku (25 – 40 rokov) a tiež nárast počtu jednočlenných domácností. Tvrdí to v správe o Slovensku Európska komisia.

Výrazné regionálne rozdiely
Podľa správy to môže zintenzívniť tlak na ceny v sektore bývania. „Je pravdepodobné, že zvýhodňovanie kapitálových výnosov z investícií do bývania a nevýrazný trh s prenájmami v kombinácii s pomalou reakciou ponuky bývania budú ďalej zvyšovať tlak na ceny,“ píše sa v správe. Súčasný stav cien nehnuteľností ovplyvňujú najmä regionálne rozdiely. Ceny nehnuteľností sú najvyššie v Bratislave, čo stimuluje podnikateľov výrazne investovať do obytných nehnuteľností a infraštruktúry. „Vysoké nájomné však môže brániť mobilite pracovnej sily do týchto regiónov, najmä zo stredu a východu krajiny,“ uvádza EK.

Ceny sú stále pod úrovňou roku 2008
Od konca roku 2014 sa prejavuje oživovanie cien nehnuteľností. Minulý rok vzrástli ceny o 0,7 %, čo bol prvý ročný nárast od roku 2009. Ku koncu roka 2014 boli nominálne ceny o 17 % nižšie než ich vrcholná hodnota v roku 2008. Ako ďalej uvádza komisia, bankové úvery na bývanie rástli do roku 2014 priemerným ročným tempom takmer 13 % a na konci roka 2014 predstavovali 77 % celkových bankových úverov pre jednotlivé domácnosti. Minulý rok rast úverov na bývanie aj pre nízke úrokové sadzby ešte viac zrýchlil, a to na približne 14 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies