Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Donald Trump
SITA/AP Photo/Susan Walsh Prezident USA Donald Trump.
20. júla 2018 12:39 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Donald Trump kritizoval Fed pre zvyšovanie úrokových sadzieb

„Nepáči sa mi, ak v ekonomike robíme tak veľa práce a potom vidím sadzby stúpať,“ povedal Trump pre televíznu stanicu CNBC.

Nespokojnosť s tým, že americký Federálny rezervný systém (Fed) v poslednom období zvýšil úrokové sadzby, vyjadril prezident USA Donald Trump. „Nepáči sa mi, ak v ekonomike robíme tak veľa práce a potom vidím sadzby stúpať,“ povedal Trump vo štvrtok v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC. Prezident však v súvislosti s politikou Fed-u dodal, že „ich necháva robiť to, čo považujú za najlepšie“.

Reakcia finančných trhov bola mierna. Dolár oslabil oproti jenu na 112,46 JPY/USD z úrovne 112,84 JPY/USD a výnosy z amerických štátnych cenných papierov sa trochu znížili. Prezidentove vyjadrenia však vyvolali znepokojenie napríklad medzi niektorými bývalými predstaviteľmi Fed-u, ktorí ich považujú za možnú snahu vyvinúť tlak na centrálnu banku. „Neteší ma to,“ povedal Carl Tannenbaum, bývalý predstaviteľ pobočky centrálnej banky USA v Chicagu. „Jeho vyjadrenia určite nie sú bezprostrednou hrozbou nezávislosti Fed-u, ale vybočujú z tradície,“ povedal o slovách prezidenta.

Centrálna banka USA minulý mesiac zvýšila úrokové sadzby už druhýkrát v tomto roku a vyslovila predpoklad, že v priebehu roku 2018 ich zdvihne ešte dvakrát. Cieľom zvyšovania úrokov je predísť prehriatiu ekonomiky a vysokej inflácii. Rast úrokových sadzieb však zároveň môže oslabiť tempo hospodárskeho rastu a zmenšiť pozitívny vplyv zníženia daní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies