Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlato
Ilustračné foto Erste Bank
18. júna 2015 20:07 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Do klubu dolárových milionárov pribudlo 920 tis. ľudí

Región Ázie a Pacifiku predbehol v počte dolárových milionárov Severnú Ameriku.

V minulom roku sa klub milionárov rozšíril o ďalších 920 tisíc ľudí, pomohol tomu silný hospodársky rast a výkonnosť kapitálových trhov. Celkovo ich tak je na svete už 14,6 milióna, viac ako 60 percent je koncentrovaných do štyroch krajín, a to konkrétne USA, Japonska, Nemecka a Číny. Populácia dolárových milionárov rástla nielen počtom, ale aj veľkosťou majetku na 56,4 trilióna USD. Vyplýva to z údajov Svetovej správy o bohatstve 2015, ktorú vydala spoločnosť Capgemini v spolupráci s RBC Wealth Management.

Riaditeľ skupiny RBC Wealth Management & RBC Insurance George Lewis podotýka, že minulý rok bol šiestym rokom za sebou, keď počet milionárov rástol, pričom ich bohatstvo sa medziročne zvýšilo o zhruba sedem percent. Najrýchlejší nárast populácie dolárových milionárov bol v regióne Ázie a Pacifiku, v absolútnom počte milionárov, ktorých tam je 4,69 milióna, dokonca predbehol Severnú Ameriku, v ktorej žije 4,68 mil. takto bohatých ľudí. „K nárastu populácie dolárových milionárov až 52 percentami prispeli Čína a USA. Rekordný nárast populácie milionárov zaznamenala v roku 2014 India (26 percent) vďaka výkonnosti kapitálových trhov a zníženým nákladom na dovoz ropy,“ konštatuje sa v správe. Jediný región, kde sa počet milionárov znížil, konkrétne o dve percentá, bola Latinská Amerika, dôvodom boli klesajúce ceny komodít a s tým súvisiaci pokles kapitálových trhov.

V prípade Európy sa počet dolárových milionárov zvýšil medziročne o štyri percentá na štyri milióny. Rast ovplyvnili ťažkosti v eurozóne a konflikt s Ruskom. „Predovšetkým Nemecko, ktoré je motorom Európy, bolo postihnuté krízou na Ukrajine a z toho prameniaceho poklesu exportu do Ruska ako aj neistotou v eurozóne,“ konštatuje sa v správe s tým, že klub milionárov sa tu medziročne rozrástol len o jedno percento. Konflikt na Ukrajine mal dopad aj na Rusko, kde počet milionárov poklesol o tri percentá.

Severná Amerika si v minulom roku udržala prvenstvo v bohatstve milionárov, ktoré má hodnotu 16,2 trilióna USD, druhé miesto patrilo regiónu Ázie a Pacifiku s majetkom v objeme 15,8 trilióna USD, tretiu priečku obsadila Európa s majetkom vo výške 13 triliónov USD. Podľa prognóz by bohatstvo dolárových milionárov malo do roku 2017 dosiahnuť sumu 70,5 trilióna USD.

Svetová správa o bohatstve, ktorú vydáva spoločnosť Capgemini v spolupráci s RBC Wealth Management, je celosvetovým meradlom pre sledovanie populácie dolárových milionárov, ich majetku, správania sa a investičných preferencií alebo spôsobov, akými realizujú svoj spoločenský dopad. Tohtoročná publikácia vychádza z odpovedí 5 100 milionárov z 23 krajín sveta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame