Devízovými trhmi hýbali ceny ropy a vyjadrenia predstaviteľov ECB

24. januára 2016 14:56
SITA
RBI obchodovanie Raiffeisen
Ilustračné foto RBI

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v piatok posilnil.

Slabé zotavenie akciových trhov pomohlo v pondelok doláru trochu posilniť oproti euru a švajčiarskemu franku, ktoré v súčasnosti fungujú ako bezpečné útočiska. Oproti euru si dolár pripísal približne štvrť percenta a posilnil na 1,0893 USD/EUR a voči franku si prilepšil o 0,5 % na 1,005 CHF/USD. Americká mena zároveň stúpla voči jenu, a to na úroveň 117,33 JPY/USD.

Ceny ropy ovplyvnili správy z Číny

Americký dolár v utorok posilnil, keď vyššie ceny ropy a správy z čínskej ekonomiky podporili dopyt po rizikovejších aktívach. Čínska ekonomika vlani rástla najpomalším tempom za 25 rokov, čo podporuje očakávania, že Peking bude stimulovať hospodársky rast ďalším uvoľnením menovej politiky. K zotaveniu cien ropy prispeli odhady, podľa ktorých bol dopyt po komodite v Číne v uplynulom roku rekordný. Dolár sa dostal na 118,115 JPY/USD, keď sa zdalo, že sa zvyšuje záujem o rizikovejšie aktíva.

ECB naznačuje ďalšie opatrenia

Japonský jen v stredu posilnil. Pod jeho nárast sa podpísal prepad cien ropy blízko k najnižšej úrovni za 13 rokov. Investori nemali záujem o rizikové aktíva, revidovali totiž očakávania miery zvýšenia úrokových sadzieb v USA. Dolár v stredu oslabil na 116,48 JPY/USD. Spoločná európska mena oproti doláru vo štvrtok oslabila na dvojtýždňové minimum. Reagovala na vyjadrenie šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, ktorý naznačil, že banka by mohla v marci začať v eurozóne realizovať dodatočné stimulačné opatrenia. Počas Draghiho prejavu euro prvýkrát za dva týždne kleslo pod hranicu 1,08 USD/EUR.

ECB ovplyvňovala trhy aj v závere týždňa

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v piatok posilnil. Rastúce očakávania, že sa uvoľní menová politika v Európe a Japonsku, totiž poškodili euro a jen, pričom zároveň podnietili silné zotavenie globálnych cien ropy a akciových trhov. Po tom, ako Mario Draghi povedal, že banka bude musieť v marci revidovať svoju politiku, sa zdroje blízke japonskej centrálnej banke vyjadrili, že turbulencie na trhu by mohli viesť k tomu, že Tokio bude uvažovať o ďalších nákupoch aktív.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články