Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RBI obchodovanie Raiffeisen
Ilustračné foto RBI
24. januára 2016 14:56 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Devízovými trhmi hýbali ceny ropy a vyjadrenia predstaviteľov ECB

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v piatok posilnil.

Slabé zotavenie akciových trhov pomohlo v pondelok doláru trochu posilniť oproti euru a švajčiarskemu franku, ktoré v súčasnosti fungujú ako bezpečné útočiska. Oproti euru si dolár pripísal približne štvrť percenta a posilnil na 1,0893 USD/EUR a voči franku si prilepšil o 0,5 % na 1,005 CHF/USD. Americká mena zároveň stúpla voči jenu, a to na úroveň 117,33 JPY/USD.

Ceny ropy ovplyvnili správy z Číny
Americký dolár v utorok posilnil, keď vyššie ceny ropy a správy z čínskej ekonomiky podporili dopyt po rizikovejších aktívach. Čínska ekonomika vlani rástla najpomalším tempom za 25 rokov, čo podporuje očakávania, že Peking bude stimulovať hospodársky rast ďalším uvoľnením menovej politiky. K zotaveniu cien ropy prispeli odhady, podľa ktorých bol dopyt po komodite v Číne v uplynulom roku rekordný. Dolár sa dostal na 118,115 JPY/USD, keď sa zdalo, že sa zvyšuje záujem o rizikovejšie aktíva.

ECB naznačuje ďalšie opatrenia
Japonský jen v stredu posilnil. Pod jeho nárast sa podpísal prepad cien ropy blízko k najnižšej úrovni za 13 rokov. Investori nemali záujem o rizikové aktíva, revidovali totiž očakávania miery zvýšenia úrokových sadzieb v USA. Dolár v stredu oslabil na 116,48 JPY/USD. Spoločná európska mena oproti doláru vo štvrtok oslabila na dvojtýždňové minimum. Reagovala na vyjadrenie šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, ktorý naznačil, že banka by mohla v marci začať v eurozóne realizovať dodatočné stimulačné opatrenia. Počas Draghiho prejavu euro prvýkrát za dva týždne kleslo pod hranicu 1,08 USD/EUR.

ECB ovplyvňovala trhy aj v závere týždňa
Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v piatok posilnil. Rastúce očakávania, že sa uvoľní menová politika v Európe a Japonsku, totiž poškodili euro a jen, pričom zároveň podnietili silné zotavenie globálnych cien ropy a akciových trhov. Po tom, ako Mario Draghi povedal, že banka bude musieť v marci revidovať svoju politiku, sa zdroje blízke japonskej centrálnej banke vyjadrili, že turbulencie na trhu by mohli viesť k tomu, že Tokio bude uvažovať o ďalších nákupoch aktív.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies