Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČSOB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
31. októbra 2017 10:30 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Deväťmesačný zisk skupiny ČSOB poklesol na 55,4 mil. eur

Pod pokles sa podľa vyjadrení skupiny podpísal predovšetkým vlaňajší jednorazový výnos z výmeny akcií Visa.

Finančná skupina ČSOB dosiahla ku koncu septembra konsolidovaný čistý zisk 55,4 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 20 %. Zisk skupiny vrátane sesterskej ČSOB Poisťovne dosiahol 64 mil. eur pri znížení o 16 %. Pod pokles sa podľa vyjadrení skupiny podpísal predovšetkým vlaňajší jednorazový výnos z výmeny akcií Visa. Po eliminácii tohto jednorazového efektu by sa medziročný pokles zisku pohyboval na úrovni 2 %.

Čisté úrokové výnosy sa znížili o 0,6 % na 154,1 mil. eur. Tento pokles je podľa vyjadrení ČSOB ovplyvnený trhovým prostredím nízkych úrokových sadzieb, ktorý skupina čiastočne kompenzovala nárastom objemu poskytnutých úverov ako aj nižšími nákladmi na financovanie. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 10,2 % na 44,4 mil. eur.

Rástli úvery aj vklady

Konsolidovaná bilančná suma skupiny ČSOB dosiahla na konci deviateho mesiaca 9,069 mld. eur pri medziročnom náraste o 8,4 %. Úvery poskytnuté klientom sa zvýšili o 8,9 % na 6,436 mld. eur. Záujem klientov o úvery na bývanie priniesol nárast o 13 %, spotrebné úvery vzrástli o 22 %. Klientske vklady stúpli o 0,6 % na 5,704 mld. eur. Vklady na bežných účtoch fyzických osôb vzrástli o 23 %. Záujem fyzických osôb o investovanie do podielových fondov sa premietol do zvýšenia objemu vkladov o 17 %.

“Medziročný pokles zisku bol v súlade s našimi očakávaniami a vzhľadom na vývoj trhových podmienok, ako aj vysokú porovnávaciu bázu z minulého roka, prirodzený. Dosiahnutý výsledok, spolu s ďalšími kľúčovými ukazovateľmi, nás mimoriadne tešia. Okrem vyššieho záujmu o úvery na nehnuteľnosti alebo spotrebné úvery, sa totiž zvýšil aj záujem malých podnikateľov a živnostníkov o investičné úvery, ktoré sú vďaka našej participácii na Junckerovom pláne dostupnejšie. Vzhľadom na to, že ide o podniky kľúčové pre našu ekonomiku, ich vyšší investičný apetít vnímame ako veľmi dobrý signál. Veľmi pozitívne vnímame tiež pokračujúci záujem klientov o investovanie, ktorý rástol dvojciferným tempom,” povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB Daniel Kollár.

O spoločnosti

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame