Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deutsche Bank
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Michael Probst
26. októbra 2017 12:01 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Deutsche Bank zaplatí v kauze manipulácií so sadzbou Libor pokutu 220 mil. USD

Najnovším urovnaním sa definitívne uzatvárajú vyšetrovania, ktorým banka čelila zo strany amerických regulačných úradov.

Nemecká Deutsche Bank zaplatí pokutu 220 mil. USD výmenou za ukončenie vyšetrovania manipulácií s medzibankovou sadzbou Libor. Ako informuje spravodajský portál bbc.com, zatiaľ poslednú dohodu o urovnaní potvrdili v stredu generálni prokurátori štátov New York a Kalifornia. Banka podľa nich spôsobila vládnym agentúram a charitatívnym organizáciám škody rádovo v miliónoch dolárov, keď im dodala zavádzajúce údaje o referenčných medzibankových sadzbách, medzi nimi aj sadzby Libor. Deutsche Bank uviedla, že vymeraním pokuty sa definitívne uzatvárajú vyšetrovania, ktorým čelila zo strany amerických regulačných úradov.

Pokutu zaplatila aj banka Barclays

S kľúčovou sadzbou na londýnskom medzibankovom trhu Libor sa podľa vyšetrovateľov manipulovalo v rokoch 2005 až 2009. V roku 2015 regulačné úrady vo Veľkej Británii a v USA Deutsche Bank v kauze manipulácií sadzieb na medzibankovom trhu vymerali pokuty v celkovej výške 2,5 mld. USD. Zaplatením pokuty 100 mil. USD dosiahla v USA minulý rok zastavenie obdobného vyšetrovania britská banka Barclays.

Predmetom záujmu regulačných úradov sú aj podozrenia z manipulácií so sadzbou Euribor, ktorá je kľúčová pre stanovenie úrokov v eurách, a tokijskou sadzbou Tibor pre úroky v japonských jenoch. Sadzby celosvetovo ovplyvňujú úroky z finančných transakcií rádovo v biliónoch eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame