Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
IFP
Ilustračné foto IFP
29. mája 2015 12:23 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Daňovú medzeru pri palivách vyrátal IFP na takmer 400 mil. eur

Táto suma však zahŕňa aj cezhraničné nákupy a dodatočne dorubenú spotrebnú daň z minerálnych olejov. Skutočné daňové úniky na tejto dani za zatiaľ podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií vyčísliť nedajú.

Daňová medzera na spotrebnej dani z minerálneho oleja, teda z pohonných látok, bola na Slovensku v minulom roku na úrovni 397 mil. eur. To zodpovedá 27 % z potenciálneho výnosu na tejto dani. Vypočítali to analytici z Inštitútu finančnej politiky (IFP) na ministerstve financií. Do daňovej medzery zahrnuli aj odhadované cezhraničné nákupy a dodatočne dorubenú spotrebnú daň. Skutočné daňové úniky tak zatiaľ nekvantifikovali.

„V súčasnosti nevieme presne určiť podrobnú štruktúru daňovej medzery. V budúcnosti by sme sa chceli dostať čo najbližšie k neidentifikovanej daňovej medzere,“ píše sa v analýze. Práve neidentifikovaná daňová medzere je pritom poslednou zložkou spomínaných 397 mil. eur, okrem cezhraničných nákupov a dodatočne dorubenej dane.

Problémom je, že zatiaľ sa nedajú presne vyčísliť ani samotné cezhraničné nákupy. Ak to bude možné, bude sa dať presnejšie pátrať aj po skutočných daňových únikoch na spotrebnej dani z minerálnych olejov. „Po zistení primeraného postupu bude daňová medzera očistená o nákupy rezidentov v zahraničí. Zároveň bude daňová medzera očistená aj o vozidlá, ktoré sú síce registrované v SR, ale svoju činnosť, resp. kilometre, najazdia v inom štáte,“ konštatuje sa v analýze IFP.

Ušlý výnos na dani IFP identifikoval pomocou prístupu zhora nadol, ako rozdiel celkovej spotreby benzínu a nafty a skutočného výnosu dane vybraného Finančnou správou SR. „Pod celkovou spotrebou rozumieme spotrebu pohonných látok, ktorá zodpovedá počtu najazdených kilometrov všetkými vozidlami na území SR a ich priemernej spotrebe. Zdrojom týchto údajov sú technické a emisné kontroly vozidiel registrovaných v SR, dáta z mýtneho systému a údaje z registra vozidiel,“ dodáva inštitút.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies