Čudné vzťahy za poisťovňou Rapid Life. Boris Kollár hovorí o politickej mafii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sme rodina Boris Kollár
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský. SITA

Syn šéfa Rapid Life Peter Talán mladší, na ktorého firmu za záhadných okolností putovali pohľadávky či budova poisťovne, bol napríklad v minulosti asistentom poslanca Smeru-SD Milana Géciho.

Za snahou poisťovne Rapid Life vysúdiť od Národnej banky Slovenska desiatky miliónov eur sú podľa šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára zaujímavé personálne prepojenia. Upozornil na to, že v spore poisťovne s centrálnou bankou rozhodovala ako sudkyňa manželka právneho zástupcu Rapid Life, ktorý je navyše bývalým spolužiakom premiéra Roberta Fica. Ďalšie prepojenie na vládny Smer-SD našiel Kollár v samotnom vedení poisťovne. Syn predsedu predstavenstva Rapid Life Peter Talán mladší totiž podľa neho v rokoch 2012 až 2016 robil asistenta poslanca Smeru-SD Milana Géciho.

Posudok od „špecialistov“

Zaujímavosťou podľa Kollára je, že Rapid Life žiada od centrálnej banky odškodnenie na základe posudku, ktorý podpísal Milan Polončák, ktorý neskôr figuroval v kauze pozemkovej mafie vo Veľkom Slavkove. V roku 2016 mal byť totiž odsúdený za trestný čin podania nepravdivého znaleckého posudku v kauze Veľký Slavkov. Ďalším podpísaným pod znaleckým posudkom pre Rapid Life mal byť Michal Tkáč, dekan podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity Bratislava so sídlom v Košiciach. V tomto prípade je podľa Kollára zaujímavé jeho rodinné prepojenie s Helenou Vernerovou, ktorá je členkou predstavenstva a konateľkou Rapid Life a jej manžel je členom dozornej rady poisťovne.

Pozoruhodný je podľa Kollára aj záujem poslanca za Smer-SD Jozefa Buriana. Ten sa totiž aktívne zaujímal a pýtal sa guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha, či má NBS vytvorené dostatočné rezervy pre prípad súdnych sporov, aby ich v prípade prehry mala z čoho vyplatiť. Ako dodal, tento poslanec bol v minulosti taktiež spájaný s rôznymi nebankovkami.

Kollár: Toto je mafia

„Toto je mafia. Toto vykazuje absolútne známky prepojenia politickej mafie. Prepojenie na smerákov, prepojenie jeden na druhého a idú okradnúť štát,“ vyhlásil Kollár. Na jednej strane podľa neho tieto osoby tunelujú peniaze od ľudí a na druhej strane očakávajú, že to štát cez Národnú banku Slovenska vykryje. Z nečinnosti však obviňuje aj samotnú centrálnu banku, ktorá o problémoch v poisťovni vedela už minimálne od roku 2007. Zodpovednosť dáva aj guvernérovi Jozefovi Makúchovi a pripomenul, že on je takisto nominantom Smeru-SD.

Maslo na hlave NBS?

Podľa Kollára centrálna banka takýmto prístupom ohrozuje svoju dôveryhodnosť v očiach spotrebiteľov. „Rapid Life nebola nejaká nebankovka. Bola to riadne licencovaná spoločnosť. Ľudia, ak majú mať nejakú dôveru v štát, Národná banka Slovenska ich musí chrániť. Ak NBS nechala 10 rokov zdochýňať jednu poisťovňu, kde máme istotu, že sa to v budúcnosti nestane v inej poisťovni,“ dodal.

Sme rodina preto vyzýva vyšetrovateľov a prokuratúru, aby konali. Kollár poukazuje napríklad na predaj spomínanej pohľadávky zo súdneho sporu s centrálnou bankou, alebo na predaj budovy poisťovne. Obe smerovali za čudných okolností firme syna predsedu predstavenstva poisťovne Rapid Life. „Pán Talán predal túto 50 miliónovú pohľadávku, ktorá ani nie je právoplatne vysúdená, svojmu synovi za 3 eurá. To je podvod ako bič. Prečo ešte nesedí v base?“ pýta sa Kollár. Vládu zároveň vyzýva, aby okamžite zaviedla alternatívu fondu ochrany vkladov aj pre poisťovne.

Prokuratúra sa chystá preverovať

K dianiu okolo poisťovne sa už vyjadrila aj Generálna prokuratúra SR (GR). Hodlá sa situáciu v poisťovni preveriť. Ako informovala hovorkyňa GP Jana Tökölyová, prokurátori preskúmajú všetky trestné veci, v ktorých ako podozrivé osoby vystupovali štatutárni zástupcovia poisťovne. Podľa prokuratúry ide totiž o podozrenie z trestnej činnosti súvisiacej s činnosťou životnej poisťovne. Zástupcovia prokuratúry sa tak stretnú na spoločnom rokovaní s riaditeľom útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska Vladimírom Dvořáčkom a nútenou správkyňou Rapid life Irenou Sopkovou.

Tökölyová zároveň dodala, že v trestných veciach, v ktorých nebolo trestné konanie ukončené, nariadila Generálna prokuratúra SR správovú povinnosť a prokurátori budú vykonávať aktívnu dohľadovú právomoc. Po preskúmaní rozhodne GP o ďalšom postupe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaRapid life životná poisťovňa