Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com
28. októbra 2015 11:23 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Čoraz viac Slovákov odkladá svoje peniaze do bánk

Sporiaci účet využíva viac ako polovica populácie.

Slováci v súčasnosti viac dôverujú bankám ako v minulých rokoch. Ako vyplynulo z prieskumu Slovenskej sporiteľne, odkladanie peňazí doma “pod vankúš” alebo do trezoru je na ústupe. Preferuje ho 24 % opýtaných, zatiaľ čo v roku 2014 si peniaze doma odkladala až tretina Slovákov.

Menej populárne je vkladanie peňazí do životného poistenia, resp. kapitálového zaistenia. V roku 2015 vzrástol záujem o sporiace účty a momentálne ich využíva 56 % Slovákov. To je podľa sporiteľne značne viac ako v posledných štyroch rokoch. Rovnako je možné podľa výsledkov prieskumu sledovať výrazný nárast investovania peňazí do nehnuteľností a do fondov.
Vývoj ekonomiky praje sporeniu
“Tempo rastu slovenskej ekonomiky oproti vlaňajšku zrýchlilo a oživenie trhu práce pokračuje. Miera nezamestnanosti klesá, k čomu prispieva dynamická tvorba nových pracovných miest, a zároveň reálne mzdy rastú tempom 2,5 %, čo pomáha zvyšovať disponibilné príjmy domácností. Tie môžu byť použité na spotrebu, ale aj na sporenie,” skonštatovala Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Na Slovensku si v tomto roku Slováci ušetrili o dve eurá menej v porovnaní s minulým rokom, priemerne 94 eur mesačne. Stále je to však viac ako vo väčšine okolitých krajín, lepší sú len Rakúšania. Menej ako vlani sporia okrem nás aj Maďari, polepšili si Rakúšania, Česi aj Rumuni.
Muži vedia odkladať viac
Spokojnosť Slovákov s nasporenou sumou oproti minulému roku stúpla. Spokojnejší sú muži ako ženy. To spôsobuje fakt, že muži sú schopní odložiť každý mesiac približne o 23 eur viac. O niečo viac si dokážu dať bokom mladí ľudia od 15 do 29 rokov, a to 100 eur, menej ľudia nad 50 rokov, teda 92 eur.

Približne 7 % Slovákov si nedokáže mesačne odložiť ani euro. Až 83 % opýtaných si myslí, že má svoje mesačné výdavky pod kontrolou. Na druhej strane tretina z nich odpovedala, že často minie viac peňazí mesačne, ako plánovala. Najväčšou motiváciou sporenia je finančné zabezpečenie v prípade núdze. Vyjadrilo sa tak 94 % slovenských respondentov.
Dominuje sporiaci účet
Ak by mali Slováci k dispozícii 750 eur navyše, až 67 % by ich odložilo na sporiaci účet, knižku alebo kartu. Ak by mal priemerný Slovák k dispozícii mesačne o 10 % viac peňazí ako v súčasnosti, odložil by ich bokom. Iba štvrtina Slovákov by ich radšej minula. Až polovica populácie sa vyjadrila, že ak by mala mesačne k dispozícii o 10 % menej peňazí ako momentálne, míňala by menej a odložila bokom rovnakú sumu ako teraz.

Prieskum zrealizovala pre Slovenskú sporiteľňu spoločnosť IMAS International počas augusta 2015 prostredníctvom telefonických rozhovorov na celkovej vzorke 514 respondentov vo veku nad 15 rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...