Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MBank_logo
Ilustračné foto mBank
16. septembra 2015 14:06 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Commerzbank neplánuje predať poľskú mBank

Poľskí politici plánujú schváliť zákon o konverzii hypotekárnych úverov denominovaných v švajčiarskych frankoch a zaviesť novú bankovú daň.

Nemecká Commerzbank neplánuje predať člena skupiny, poľskú mBank, aj napriek návrhom zákonov, ktoré bankám zvýšia náklady. Uviedol to v stredu výkonný riaditeľ Commerzbank Martin Blessing pre poľský týždenník Polityka. „V žiadnom prípade,“ odpovedal Blessing na otázku, či by nebolo pre Commerzbank lepšie predať štvrtého najväčšieho veriteľa v Poľsku. „Rozhodne ostaneme na poľskom trhu, aj keď teraz nie je všetko tak, ako by sme chceli,“ povedal.

Poľskí politici chcú zaviesť, aby banky pri konverzii hypotekárnych úverov denominovaných v švajčiarskych frankoch, uplatnili zvýhodnený kurz poľského zlotého (PLN) a chcú zaviesť aj novú bankovú daň. Očakáva sa, že oba návrhy zvýšia bankám náklady. V pondelok agentúra Reuters informovala o pláne poľského prezidenta Andrzeja Dudu, aby banky pri konverzii hypotekárnych úverov v cudzej mene uplatnili výmenný kurz poľského zlotého, ktorý bol platný v čase vzniku pôžičky. Táto legislatíva by mala priniesť bankám dodatočné náklady v sume viac ako 22 mld. PLN. Problémové hypotéky sú kľúčovou témou pred parlamentnými voľbami, ktoré Poľsko čakajú v októbri.

V auguste poslala Commerzbank list poľským úradom, v ktorom tvrdila, že návrh zákona o konverzii hypotekárnych úverov v cudzej mene na poľský zlotý by mohol porušiť pravidlá Európskej únie, ako aj poľskú ústavu. „Tento zákon funguje naopak a to je neprijateľné. Naši právnici povedali, že to by bolo proti poľsko-nemeckej zmluve o podpore a vzájomnej ochrane investícií,“ povedal Blessing.

Poľský hypotekárny trh eviduje úvery poskytnuté v švajčiarskych frankoch v celkovej hodnote 144 mld. PLN, čo predstavuje zhruba 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Splátky úverov sa však zvýšili po tom, čo švajčiarska centrálna banka v januári ukončila politiku udržiavania franku v stanovenom pásme. To viedlo k prudkému zhodnoteniu kurzu franku voči euru a ďalším menám.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame