Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto noppasinw/FreeDigitalPhotos.net
2. marca 2016 11:10 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Člen Výkonnej rady ECB: Voľná politika je aj v záujme bánk

ECB krokmi smerujúcimi k zrýchleniu inflácie podporuje hospodársky rast aj bankový sektor, tvrdí člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure.

Pre hospodársky rast v eurozóne je kľúčové, aby sa Európska centrálna banka (ECB) uvoľnenou menovou politikou snažila zrýchliť infláciu. Vyhlásil to v stredu člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure. Extrémne nízke úrokové sadzby tlačia na ziskové marže bánk, obnova hospodárskeho rastu je však aj v životnom záujme bankového systému, povedal Coeure.

Bankový sektor je citlivý
„Nedávny prudký pokles cien akcií bánk nám ukázal, že sektor je veľmi citlivý na slabší než očakávaný výhľad ekonomiky,“ uviedol predstaviteľ ECB. „V tomto kontexte je náš mandát k udržaniu cenovej stability životne dôležitý, aby sa podarilo ukotviť očakávania nominálneho rastu,“ dodal Couere.

Čakajú sa ďalšie kroky ECB
Šéf ECB Mario Draghi minulý mesiac uviedol, že banka politiku uvoľní, ak turbulencie na finančnom trhu alebo dlhodobý vplyv nízkych cien energií budú predstavovať hrozbu, ktorá udrží infláciu na nízkej úrovni. ECB v decembri zredukovala svoju depozitnú sadzbu o 10 bázických bodov na úroveň – 0,3 % a rozšírila svoj program nákupov aktív o šesť mesiacov, čiže na neho plánuje vynaložiť 1,5 bil. eur. Trhy teraz rátajú s tým, že ECB do konca tohto roka prinajmenšom dvakrát zníži depozitnú sadzbu, čím ju posunie na úroveň – 0,5 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies