Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
21. decembra 2015 8:22 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Člen Rady guvernérov ECB Nowotny: Uvažovať o zvyšovaní sadzieb je predčasné

Ewald Nowotny zároveň konštatoval, že hospodársky rast v USA je rýchlejší ako v eurozóne.

Hospodársky rast eurozóny je omnoho menší v porovnaní s hospodárskym rastom USA a je príliš skoro hovoriť o zvyšovaní úrokových sadzieb. Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny. „V Európe sme určite v situácii, keď sú hospodársky rast a miera inflácie nižšie ako v USA. V rámci Európy by bolo určite predčasné hovoriť o náraste úrokových sadzieb,“ povedal Nowotny pre ORF.

ECB začiatkom decembra znížila depozitnú sadzbu
Európska centrálna banka na decembrovom zasadaní zredukovala depozitnú sadzbu v rámci svojho najnovšieho úsilia o oživenie poskytovania úverov a inflácie v eurozóne. V súlade s očakávaniami analytikov ECB znížila depozitnú sadzbu na -0,3 % z úrovne -0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je stimulovať poskytovanie úverov prostredníctvom sprísnenia postihov bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.

Americká centrálna banka naopak sadzby zvyšovala
Americký Fed minulý týždeň prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies