Člen Rady guvernérov ECB Nowotny: Uvažovať o zvyšovaní sadzieb je predčasné

21. decembra 2015 8:22
SITA
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Ewald Nowotny zároveň konštatoval, že hospodársky rast v USA je rýchlejší ako v eurozóne.

Hospodársky rast eurozóny je omnoho menší v porovnaní s hospodárskym rastom USA a je príliš skoro hovoriť o zvyšovaní úrokových sadzieb. Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny. „V Európe sme určite v situácii, keď sú hospodársky rast a miera inflácie nižšie ako v USA. V rámci Európy by bolo určite predčasné hovoriť o náraste úrokových sadzieb,“ povedal Nowotny pre ORF.

ECB začiatkom decembra znížila depozitnú sadzbu

Európska centrálna banka na decembrovom zasadaní zredukovala depozitnú sadzbu v rámci svojho najnovšieho úsilia o oživenie poskytovania úverov a inflácie v eurozóne. V súlade s očakávaniami analytikov ECB znížila depozitnú sadzbu na -0,3 % z úrovne -0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je stimulovať poskytovanie úverov prostredníctvom sprísnenia postihov bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.

Americká centrálna banka naopak sadzby zvyšovala

Americký Fed minulý týždeň prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články