Čistý zisk najväčšej poľskej banky PKO BP vlani klesol o 20 %

7. marca 2016 13:12
SITA
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Banka, ktorá je kontrolovaná štátom, za minulý rok vykázal čistý zisk v sume 2,6 mld. zlotých.

Poľská banka PKO BP, ktorá je najväčším peňažným ústavom v krajine, v minulom roku evidovala 20-percentný pokles čistého zisku. Výsledok banky totiž poškodili platby, ktoré musela zrealizovať v prospech poľského bankového garančného fondu a fondu na podporu veriteľov. PKO BP, ktorá je kontrolovaná štátom, v pondelok informovala, že jej čistý zisk vlani klesol na 2,6 mld. zlotých (PLN).

Lepší ako očakávaný zisk

Banka však čistým ziskom za rok 2015 prekonala očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude v sume 2,53 mld. PLN. V štvrtom kvartáli vlaňajška čistý zisk banky klesol na 444 mil. PLN z úrovne 723 mil. PLN, na ktorej bol za október až december predchádzajúceho roka. Analytici očakávali, že bude na úrovni 369 mil. PLN.

Náklady spojené s bankrotom

„Minulý rok bol na jednej strane obdobím stabilného rastu hrubého domáceho produktu, ktorého motorom bol hlavne domáci dopyt, a to podporilo poskytovanie úverov,“ uviedla banka v liste akcionárom. „Na druhej strane… sektor zaplatil náklady prvého bankrotu družstevnej banky za 15 rokov,“ dodala PKO BP. Vlani v Poľsku zbankrotovala SK Bank, ktorej aktíva boli približne v objeme 3,5 mld. PLN. Na základe poľskej legislatívy musia záväzky skrachovanej banky uhradiť ostatné banky.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články