Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
7. marca 2016 13:12 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Čistý zisk najväčšej poľskej banky PKO BP vlani klesol o 20 %

Banka, ktorá je kontrolovaná štátom, za minulý rok vykázal čistý zisk v sume 2,6 mld. zlotých.

Poľská banka PKO BP, ktorá je najväčším peňažným ústavom v krajine, v minulom roku evidovala 20-percentný pokles čistého zisku. Výsledok banky totiž poškodili platby, ktoré musela zrealizovať v prospech poľského bankového garančného fondu a fondu na podporu veriteľov. PKO BP, ktorá je kontrolovaná štátom, v pondelok informovala, že jej čistý zisk vlani klesol na 2,6 mld. zlotých (PLN).

Lepší ako očakávaný zisk
Banka však čistým ziskom za rok 2015 prekonala očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude v sume 2,53 mld. PLN. V štvrtom kvartáli vlaňajška čistý zisk banky klesol na 444 mil. PLN z úrovne 723 mil. PLN, na ktorej bol za október až december predchádzajúceho roka. Analytici očakávali, že bude na úrovni 369 mil. PLN.

Náklady spojené s bankrotom
„Minulý rok bol na jednej strane obdobím stabilného rastu hrubého domáceho produktu, ktorého motorom bol hlavne domáci dopyt, a to podporilo poskytovanie úverov,“ uviedla banka v liste akcionárom. „Na druhej strane… sektor zaplatil náklady prvého bankrotu družstevnej banky za 15 rokov,“ dodala PKO BP. Vlani v Poľsku zbankrotovala SK Bank, ktorej aktíva boli približne v objeme 3,5 mld. PLN. Na základe poľskej legislatívy musia záväzky skrachovanej banky uhradiť ostatné banky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies