Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
čína, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
20. júla 2018 12:14 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Čínsky jüan voči doláru klesol na dvanásťmesačné minimum

To, že čínska centrálna banka umožňuje jüanu oslabovať, by mohlo pomôcť exportérom krajiny pri vyrovnávaní sa so zvýšením amerických ciel.

Čínsky jüan (CNY) oproti doláru klesol na dvanásťmesačné minimum 6,8 CNY/USD. Piatková hodnota čínskej meny je v porovnaní s kurzom voči doláru v polovici februára nižšia už o 7,6 percenta.

To, že čínska centrálna banka umožňuje prísne kontrolovanému jüanu voči doláru oslabovať, by mohlo pomôcť exportérom krajiny pri vyrovnávaní sa so zvýšením amerických ciel. Tento pokles „poskytuje významnú kompenzáciu straty exportnej konkurencieschopnosti pre čínskych vývozcov,“ uviedol Rajiv Biswas zo spoločnosti IHS Markit

Finanční analytici však zároveň predpokladajú, že napätie v obchodných vzťahoch síce zväčšuje nervozitu investorov, ale pokles jüanu vyplýva hlavne z toho, že čínsky ekonomický rast sa spomaľuje a úrokové sadzby v Číne a USA sa pohybujú opačným smerom. Americký Federálny rezervný systém (Fed) úroky zvyšuje, ale Peking uvoľňuje prístup k úverom, aby podporil hospodársky rast.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame