Čínsky akciový trh sa prepadol o 7 %

4. januára 2016 11:11
SITA
Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Mark Lennihan

Čína v pondelok prvýkrát aktivovala mechanizmus, ktorý pozastavuje obchodovanie s akciami v prípade neprimeraných výkyvov na trhu.

Čínske akciové trhy sa v prvý obchodný deň tohto roka prepadli o 7 %. Pre zostávajúcu časť dňa sa obchodovanie následne zastavilo. Trh reagoval na správu o ďalšom poklese aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle, čo spolu s oslabovaním čínskej meny vyvolalo nové obavy zo spomalenia druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Obchodovanie ovplyvnili aj kroky čínskej centrálnej banky

Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, klesol o 7 % na 3 470,41 bodu. Šanghajský zložený index oslabil o 6,9 % na 3 296,66 bodu. Aktivita v čínskom spracovateľskom priemysle v decembri oslabovala desiaty mesiac v rade, keď oproti novembru zrýchlila tempo prepadu. K nestabilite prispel aj krok čínskej centrálnej banky, ktorá v prvý obchodný deň roka zafixovala výmenný kurz jüanu na štyri a polročnom minime.

Peking reagoval na otrasy

Čína v pondelok prvýkrát aktivovala mechanizmus, ktorý pozastavuje obchodovanie s akciami v prípade neprimeraných výkyvov na trhu. Opatrenie Peking zaviedol v reakcii na otrasy, ktorým čelili domáce akciové trhy vlani. Pokiaľ sa akciové indexy oproti záverečnej hodnote z predchádzajúceho dňa vychýlia o viac ako 5 %, sa obchodovanie prerušuje na 15 minút. V prípade výkyvu o 7 % sa trh na zvyšnú časť dňa uzavrie.

Oslabil aj japonský trh

Japonský akciový trh v pondelok klesol a dostal sa najnižšie za dva a pol mesiaca. Dôvodom je slabá aktivita v čínskom priemysle a taktiež oslabenie amerických trhov v závere minulého roka. Japonský akciový index Nikkei v pondelok oslabil o 3,1 % na 18 450,98 bodu. Ide o najvýraznejší jednodňový pokles od 29. septembra. Širší Topix klesol o 2,4 % na 1 509,67 bodu.

Americký akciový trh v závere minulého roka oslabil. Index S&P 500 počas posledného obchodovacieho dňa klesol o 0,94 % na 2 043,94 bodu, čo znamenalo, že za celý rok sa jeho hodnota znížila o 0,71 %. Priemyselný index Dow Jones vo štvrtok klesol o 1,02 % na 17 425,03 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 1,15 % na 5 007,41 bodu. Za celý rok Dow Jones klesol o 2,23 %, pričom išlo o jeho prvý ročný pokles od roku 2008. Nasdaq však za vlaňajšok posilnil o 5,73 %. 

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články