Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Mark Lennihan
4. januára 2016 11:11 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Čínsky akciový trh sa prepadol o 7 %

Čína v pondelok prvýkrát aktivovala mechanizmus, ktorý pozastavuje obchodovanie s akciami v prípade neprimeraných výkyvov na trhu.

Čínske akciové trhy sa v prvý obchodný deň tohto roka prepadli o 7 %. Pre zostávajúcu časť dňa sa obchodovanie následne zastavilo. Trh reagoval na správu o ďalšom poklese aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle, čo spolu s oslabovaním čínskej meny vyvolalo nové obavy zo spomalenia druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Obchodovanie ovplyvnili aj kroky čínskej centrálnej banky
Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, klesol o 7 % na 3 470,41 bodu. Šanghajský zložený index oslabil o 6,9 % na 3 296,66 bodu. Aktivita v čínskom spracovateľskom priemysle v decembri oslabovala desiaty mesiac v rade, keď oproti novembru zrýchlila tempo prepadu. K nestabilite prispel aj krok čínskej centrálnej banky, ktorá v prvý obchodný deň roka zafixovala výmenný kurz jüanu na štyri a polročnom minime.

Peking reagoval na otrasy
Čína v pondelok prvýkrát aktivovala mechanizmus, ktorý pozastavuje obchodovanie s akciami v prípade neprimeraných výkyvov na trhu. Opatrenie Peking zaviedol v reakcii na otrasy, ktorým čelili domáce akciové trhy vlani. Pokiaľ sa akciové indexy oproti záverečnej hodnote z predchádzajúceho dňa vychýlia o viac ako 5 %, sa obchodovanie prerušuje na 15 minút. V prípade výkyvu o 7 % sa trh na zvyšnú časť dňa uzavrie.

Oslabil aj japonský trh
Japonský akciový trh v pondelok klesol a dostal sa najnižšie za dva a pol mesiaca. Dôvodom je slabá aktivita v čínskom priemysle a taktiež oslabenie amerických trhov v závere minulého roka. Japonský akciový index Nikkei v pondelok oslabil o 3,1 % na 18 450,98 bodu. Ide o najvýraznejší jednodňový pokles od 29. septembra. Širší Topix klesol o 2,4 % na 1 509,67 bodu.
Americký akciový trh v závere minulého roka oslabil. Index S&P 500 počas posledného obchodovacieho dňa klesol o 0,94 % na 2 043,94 bodu, čo znamenalo, že za celý rok sa jeho hodnota znížila o 0,71 %. Priemyselný index Dow Jones vo štvrtok klesol o 1,02 % na 17 425,03 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 1,15 % na 5 007,41 bodu. Za celý rok Dow Jones klesol o 2,23 %, pričom išlo o jeho prvý ročný pokles od roku 2008. Nasdaq však za vlaňajšok posilnil o 5,73 %. 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies