Čínska centrálna banka uvoľnila menovú politiku

25. augusta 2015 14:37
SITA
Čínska centrálna banka
Čínska centrálna banka. AP Photo/Ng Han Guan, File

Jednoročnú úrokovú sadzbu znižuje centrálna banka krajiny od 26. augusta o 25 bázických bodov na úroveň 4,6 %.

Čínska centrálna banka rozhodla o redukcii úrokových sadzieb a znížení povinných rezerv bánk. Utorkové rozhodnutie znamená, že centrálna banka zvýšila podporu spomaľujúcej sa ekonomike a oslabujúcemu akciovému trhu. Jej krok prišiel po tom, ako čínske akciové indexy klesli v utorok o vyše 7 % a to na také nízke úrovne, na akých neboli od decembra minulého roka. V pondelok sa čínsky akciový trh prepadol o viac ako 8 %.

Čínska centrálna banka na svojej internetovej stránke v utorok informovala, že jednoročnú úrokovú sadzbu znižuje o 25 bázických bodov na úroveň 4,6 % s účinnosťou od 26. augusta. Zároveň pre väčšinu veľkých bánk redukuje povinné rezervy o 50 bázických bodov na 18 % s účinnosťou od 6. septembra. Tento najnovší krok v rámci uvoľňovania čínskej menovej politiky nasleduje po tom, ako Peking pred dvomi týždňami devalvoval jüan.

Čínska vláda v posledných mesiacoch podnikla viacero krokov v snahe o podporu hospodárstva. Analytici sú pritom presvedčení, že Peking pravdepodobne bude musieť v stimulačnej politike pokračovať do konca roka, aby dosiahol cielený tohtoročný ekonomický rast na úrovni približne 7 %.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články