Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
čína, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
25. júna 2018 10:10 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Čína zmiernila požiadavky na rezervy bánk

Čínskym bankám sa uvoľní zhruba 100 mld. USD, ktoré majú využiť na úverovanie malých firiem a reštrukturalizáciu dlhov štátnych podnikov.

Čínska centrálna banka znížila limit pre povinné rezervy komerčných bánk, ktoré tak budú môcť poskytnúť v úveroch navyše zhruba 100 mld. USD. Krok by podľa ekonómov mohol zmierniť obavy zo spomalenia čínskej ekonomiky v dôsledku obchodných sporov medzi USA a Čínou.

Z rezerv sa uvoľní približne 700 mld. čínskych jüanov (CNY). Z tejto čiastky má smerovať 200 mld. CNY do úverov pre malé podniky a zvyšok na reštrukturalizáciu dlhov štátnych podnikov, oznámila v nedeľu centrálna banka.

Washington plánuje s účinnosťou od 6. júla zaviesť 25-percentné clo na ďalšie čínske tovary, ktorých ročný dovoz má hodnotu 34 mld. USD. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa to označuje za odpoveď na politiku Pekingu, ktorý má nútiť zahraničné firmy k odovzdávaniu svojich technológií výmenou za prístup na čínsky trh. Washington zatiaľ Číne hrozí uvalením ciel v celkovom objeme 450 mld. USD, čo podľa agentúry AP predstavuje takmer 90 % hodnoty čínskeho exportu do USA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame