Ciele v rozpočte sú reálne, vyhlásil na úvod rozpravy Kažimír

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Marko Erd

Parlament v stredu odštartoval diskusiu o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Diskusia o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok v Národnej rade SR začala v stredu tradične vystúpením jeho predkladateľa, ministra financií Petra Kažimíra. Vyzdvihol, že v návrhu rozpočtu verejnej správy je prvýkrát „čierne na bielom“ napísané, že Slovensko by malo dospieť k vyrovnanému rozpočtu. Stať by sa tak malo v roku 2018. Primárny prebytok sa predpokladá už o rok skôr. „Som presvedčený, že návrh tohto rozpočtu vytvára základ aj pre pokračovanie v konsolidácii verejných financií. Prispeje k ďalšiemu znižovaniu hrubého dlhu,“ tvrdí minister. Ako dodáva, cesta k vyrovnanému rozpočtu si vyžiada v rokoch 2017 a 2018 ďalšiu konsolidáciu v objeme zhruba 400 mil. eur ročne, stanovený cieľ však považuje za dosiahnuteľný.
Vyrovnaný rozpočet by mal byť v roku 2018
„Predkladám návrh štátneho rozpočtu, v ktorom chceme podporovať domácu ekonomiku, znižovať deficit, zvyšovať zamestnanosť a vytvárať predpoklady vyrovnaného rozpočtu v roku 2018. Som presvedčený, že ciele v ňom obsiahnuté sú dosiahnuteľné,“ vyhlásil v rámci svojho vystúpenia k rozpočtu Kažimír. Ako dodal, nech už bude vo vláde po budúcoročných parlamentných voľbách ktokoľvek, ak dodrží ciele, ktoré sú v rozpočte definované, bude sa môcť určite na konci budúceho roka zodpovedne pozrieť občanom do očí.
V budúcom roku nás čakajú zmeny v DPH
Medzi najvýznamnejšie rozpočtové opatrenia podľa ministra pritom patrí napríklad zníženie sadzby DPH na základné potraviny či možnosť platby DPH až po uhradení faktúr a tzv. samozdanenie. Zmenou prechádza aj financovanie samospráv, ktoré budú od budúceho roka jediným príjemcom dane z príjmov fyzických osôb. Pripomenul, že v rámci kapitoly ministerstva hospodárstva sú rozpočtované aj vratky za plyn, rozpočet pokrýva aj rast platov pracovníkov verejnej správy o 4 %. Materiál počíta aj s dvoma novými rezervami, a to s rezervou na významné investície a s rezervou na riešenie migračnej krízy. Podobne ako v tomto roku sa aj v rozpočte na budúci rok počíta s rezervou na hospodárenie zdravotníckych zariadení.
Investori Slovensku podľa Kažimíra dôverujú
Kažimír využil prezentáciu návrhu rozpočtu aj na výpočet úspechov, ktoré podľa neho vláda vo fiškálnej oblasti dosiahla. Hovoril napríklad o úspešných aukciách štátnych dlhopisov, ktoré sa v posledných dvoch prípadoch predávali investorom aj so zápornými výnosmi. Podľa ministra je to predovšetkým vyjadrením dôvery investorov v budúcnosť slovenskej ekonomiky a riadenia verejných financií. Podobne sa pochválil aj pokračujúcim bojom proti daňovým únikom, ktorý priniesol do rozpočtu dodatočné stovky miliónov eur.
Deficit má klesnúť pod 2 % HDP
Slovensko by podľa uvedeného návrhu rozpočtu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 1,93 % hrubého domáceho produktu. Na nasledujúce roky pritom rezort financií naplánoval ďalšiu konsolidáciu na 0,42 % výkonu ekonomiky v roku 2017, pričom vyrovnaného rozpočtu by sme sa mohli dočkať už o rok neskôr. Ambicióznejšie ciele na ďalšie roky majú priniesť aj ďalšie skresávanie dlhu verejnej správy. Ten by mal v tomto roku dosiahnuť 52,8 % hrubého domáceho produktu a podľa očakávaní rezortu financií by mal postupne klesať na 52,1 % výkonu ekonomiky v roku 2016, cez 51,3 % hrubého domáceho produktu v roku 2017 až po 48,9 % v roku 2018.

Samotný návrh hotovostného štátneho rozpočtu predpokladá v budúcom roku celkové príjmy štátnej správy na úrovni 14,027 mld. eur, kým celkové výdavky sa rozpočtujú na úrovni 15,997 mld. eur. Hotovostný schodok štátneho rozpočtu na budúci rok sa tak navrhuje na úrovni 1,97 mld. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať