Český ekonóm Sedláček: Britské voľby svetovými trhmi neotrasú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Sedláček
ČSOB/Patrik Ratajský Hlavný stratég ČSOB v Českej republike Tomáš Sedláček

Popredný český ekonóm Tomáš Sedláček hovorí, že brexit spravil z Veľkej Británie krajinu s otáznikom.

Výsledky predčasných parlamentných volieb vo Veľkej Británii svetové finančné trhy výrazne neovplyvnia. Ostrovný štát sa však po brexite postupne stáva krajinou s otáznikom, nielen z politického ale aj ekonomického hľadiska. Myslí si to popredný český ekonóm Tomáš Sedláček, podľa ktorého si Veľká Británia rozhodnutím o vystúpení z Európskej únie prakticky v ničom nepolepšila.

Ako ďalej uviedol na štvrtkovom brífingu v Bratislave, „pohyb na akciových trhoch je kolektívna emócia, čiže ako to vnímajú investori, ktorí občas majú pravdu a občas sa mýlia, niečo vystihnú včas, inokedy zas nie“. „Väčšinou trhy počas niekoľkých dní či dokonca hodín situáciu skorigujú,“ skonštatoval na margo volieb. Predčasné parlamentné voľby vyhlásila v apríli premiérka Teresa Mayová, pretože podľa nej niektorí poslanci Dolnej snemovne svojím prístupom bránili efektívnemu procesu vyjednávania o vystúpení krajiny z Európskej únie.
Príde Londýn o svoje postavenie ?
Brexit okrem politického otrasu v krajine, keď po jeho výsledku odstúpil vtedajší premiér David Cameron, znamená pre Britániu aj ekonomickú neistotu. „Drvivá väčšina ekonómov, finančníkov a podnikateľov bola proti brexitu a len ťažko predpokladať, že by hlavným mestom európskych financií bol naďalej Londýn. To je asi nemysliteľné, čiže aj veľmi úspešná londýnska burza má nad sebou veľký otáznik,“ povedal Sedláček. Dodal, že práve finančná časť Londýna bola veľmi významnou časťou celého HDP krajiny. Veľká Británia mala podľa neho byť krajinou, ktorá mala hľadať spoločný stôl pre diskusiu nielen pre Európu, ale aj pre celý svet.

Namiesto toho sa Veľká Británia radí medzi krajiny s potenciálnym rizikom, ako je Turecko a do istej miery aj Spojené štáty americké. V tejto súvislosti Sedláček používa termín východizácia západu. „V prípade Veľkej Británie to znamená, že v politickom diskurze, doteraz tradične hlboko demokratickom a vzdelanom, vyhrávajú sily, ktoré spochybňujú úspechy Európskej únie. Zároveň je to vnímanie demokracie v zmysle spôsobu ako sa dostať k moci, ale už to nie je vnímanie demokracie ako spôsobu hľadania pravdy,“ vysvetlil. Takýto prístup a rétoriku podľa neho využívajú populistickí politici ako americký prezident Donald Trump, kandidátka na francúzsku prezidentku Marine Le Pen, či holandský politik Geert Wilders.
EÚ bude pokračovať
Zvyšovanie neistoty vo Veľkej Británii podľa neho zrejme bude mať dopad na libru, ale brexit pokračovanie projektu Európskej únie nezastaví. Navyše, Británia sa podľa ekonóma dostala do nezávideniahodnej situácie. „Dúfali, že ich zahraničné vzťahy, ktoré rozsekávajú s Európou, nahradia zlepšenými vzťahmi so Spojenými štátmi, ale medzitým zvolili Donalda Trumpa za prezidenta. Teraz nevedia, či patria viac do Európy alebo Ameriky a rozdelenosť národa nikdy nie je pre krajinu veľmi dobrá,“ uzavrel Sedláček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná banka