Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2015 13:26 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

České banky podľa ČNB odolajú krízovým scenárom

V prípade naplnenia krízového scenára bude musieť desiatka bánk reprezentujúcich približne 12 % aktív v českom bankovom sektore získať nový kapitál v objeme zhruba 9 mld. CZK, alebo 0,2 % hrubého domáceho produktu krajiny.

České banky dokážu odolať nepriaznivým scenárom a väčšina z nich si udrží potrebnú kapitálovú primeranosť aj v prípade, že sa domáca ekonomika prepadne do recesie. Uviedla to v utorok česká centrálna banka (ČNB) na základe aktuálneho kola stresových testov. Krízový scenár počíta s výrazným a dlhodobým poklesom ekonomiky. Kapitálová primeranosť sektora by v takomto prípade zostala nad hranicou 8 % a desiatka bánk reprezentujúcich približne 12 % aktív v odvetví by musela získať nový kapitál v objeme zhruba 9 mld. CZK, alebo 0,2 % hrubého domáceho produktu krajiny.

Riziká

V správe o finančnej stabilite na roky 2014 a 2015 označila ČNB za hlavný rizikový scenár návrat recesie v dôsledku krehkého zotavenia v eurozóne, s ktorou je česká ekonomika úzko previazaná. Ďalšími rizikami sú výrazný rast dopytu po úveroch v prostredí nízkych úrokových sadzieb a zmiernených štandardov pre poskytovanie úverov.

Ziskovosť rástla

V prvom kvartáli zisk českých bánk posilnil o 13 % na 16,5 mld. CZK. Prispel k tomu rast dopytu po úveroch, najmä v hypotekárnom segmente. To môže do budúcnosti pôsobiť ako rizikový faktor, keďže banky čoraz viac požičiavajú dlžníkom s nižšími a menej stabilnými príjmami, upozorňuje ČNB. V snahe čeliť možným rizikám preto centrálna banka pripravuje nové usmernenia pre hypotekárny trh.

Uvoľnená menová politika

ČNB uplatňuje extrémne uvoľnenú menovú politiku od roku 2012, kedy znížila základnú úrokovú sadzbu na 0,05 %. Koncom roka 2013 banka začala politiku intervencií na devízovom trhu s cieľom udržať kurz českej koruny okolo hranice 27 CZK/EUR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies