Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Forex, graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
2. januára 2018 13:06 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Česká koruna by mala v tomto roku pokračovať v posilňovaní

Podporovať korunu podľa českých analytikov bude pokračujúci rast ekonomiky krajiny a ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

Česká koruna podľa analytikov, ktorých oslovil český denník Hospodářské noviny, by mala v tomto roku posilniť a za jedno euro by malo stačiť menej ako 25 CZK. Podporovať českú menu totiž podľa nich bude pokračujúci rast ekonomiky krajiny, ďalšie predpokladané zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Českej národnej banky a tiež pokračovanie voľnej menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB).

Viac by sa korune malo dariť voči doláru

„V tomto roku by mala koruna ďalej postupne posilňovať, celkovo však bude rýchlosť posilňovania podľa nášho názoru menšia, ako bola v minulom roku,“ povedal pre denník hlavný ekonóm ING Bank Jakub Seidler. „Do konca tohto roku očakávame posilnenie koruny pod hranicu 25 korún za euro,“ dodal Seidler s tým, že výraznejší rast českej meny môže nastať voči doláru, voči ktorému sa kurz môže dostať pod hranicu 20 korún.

Podobný vývoj kurzu českej meny voči euru predpovedá aj hlavný ekonóm spoločnosti Patria Finance Jan Bureš. Podľa neho sa korune bude dariť hlavne v úvodnej časti roku a predovšetkým v prvom kvartáli ju bude podporovať vonkajšie prostredie, čiže menová politika ECB. Už vo februári Bureš aj ďalší ekonómovia očakávajú už tretie zvýšenie úrokových sadzieb českej centrálnej banky. Mal by tak zväčšovať rozdiel medzi sadzbami v ČR a v eurozóne, čo zvýši atraktivitu koruny pre zahraničných investorov, dodáva denník Hospodářské noviny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame