Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Česká národná banka
Hlavná budova ČNB. ČNB
6. apríla 2017 16:04 Financie všeobecneSpotrebiteľ od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Česká centrálna banka prestala chrániť korunu. Čo zlacnie a čo zdražie?

Hoci sa výraznejšie zmeny kurzu českej koruny neočakávajú, v nejakej miere ich pocítia aj bežní občania, či exportéri a importéri do Českej republiky.

Česká národná banka (ČNB) sa po takmer tri a pol roku udržovania českej koruny na slabších úrovniach vo štvrtok rozhodla od tejto iniciatívy upustiť. Česká mena tak po dlhšom pobyte pri úrovni 27 korún za euro dostala priestor na pohyb. O niečo zrejme posilní, výraznejšie pohyby sa však neočakávajú. Rozhodnutie ČNB bolo totiž vzhľadom na aktuálny vývoj inflácie u našich západných susedov a takisto záväzok banky udržiavať intervenčný režim minimálne do konca prvého štvrťroka 2017 v tomto období predvídateľné. Pôvodne ČNB zaviedla kurzový záväzok, aby pomohla návratu inflácie a obmedzila deflačné tlaky, ale tiež takouto formou prispela k rastu domácej ekonomiky.

Bez výraznejších pohybov

Výraznejšiu volatilitu českej meny očakávať nemožno. Centrálna banka totiž avizovala, že napriek svojmu rozhodnutiu ukončiť kurzový záväzok bude rapídnejším odchýlkam kurzu brániť. „Bolo by ale považované za neúspech jej politiky, ak by sa musela na devízový trh vrátiť už v horizonte týždňov,“ uviedol pre portál voFinanciach.sk analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák s tým, že očakávať sa teda dá pomerne široké tolerančné pásmo centrálnej banky pre pohyb kurzu koruny voči euru, zhruba od úrovne 25 do 28 korún za euro. Koršňák však nepredpokladá, že by kurz českej koruny v blízkej budúcnosti atakoval jednu z týchto hraníc a posilnenie koruny pravdepodobne podľa neho nepresiahne 5 %.
Odporúčame tiež:

Čaká sa posilnenie

Krátko po oznámení rozhodnutia ČNB pretrvávala na devízovom trhu mierna volatilita, prehnané pohyby kurzu koruny však podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej nenastali. V najbližších hodinách a dňoch možno podľa nej očakávať zvýšenú volatilitu, ovplyvnenú tiež veľkým množstvom zahraničného kapitálu, ktorý čakal na posilnenie českej koruny. „Vďaka dobrej cyklickej pozícii českej ekonomiky a ekonomickej konvergencii očakávame posilnenie českej koruny oproti euru. Avšak veľké množstvo špekulatívneho kapitálu a „prekúpenosť“ koruny môžu posilnenie koruny brzdiť,“ tvrdí Muchová s tým, že ekonómovia z Erste Group Research očakávajú po opadnutí prvotnej volatility len mierne posilnenie kurzu o približne 2 %. Ku koncu roka by mohla byť česká mena na úrovni zhruba 26,3 koruny za euro. V ďalších rokoch by mohla ešte o niečo posilniť.

Čo ovplyvní silnejšia koruna?

Hoci, ako bolo uvedené vyššie, výraznejšie zmeny kurzu českej koruny sa neočakávajú, v nejakej miere ich pocítia aj bežní občania, či exportéri a importéri do Českej republiky. „Posilňujúca sa koruna má samozrejme dopad aj na bežných spotrebiteľov. Dovolenka v zahraničí bude českých dovolenkárov vychádzať v priemere o niečo lacnejšie v prípade zhodnocujúcej koruny. Naopak, pre zahraničných turistov vrátane Slovákov sa dovolenka v Českej republike môže stať o niečo drahšou, keď bude koruna voči euru zhodnocovať,“ uviedla pre voFinanciach.sk analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ako dodáva, zárobky českých pracovníkov, ktorí pracujú v zahraničí, napríklad na Slovensku, sa v prípade silnejšej koruny budú po prepočte do českej meny znižovať. Naopak, Slováci pracujúci v Čechách a zarábajúci v korunách, sa budú tešiť z vyšších zárobkov. Ich zárobky sa budú totiž po prepočte do eur zvyšovať.

Posilňujúca česká koruna bude zároveň nevýhodou pre českých exportérov, ktorí vyvážajú svoje výrobky do zahraničia, pretože silnejšia mena robí ich výrobky v zahraničí drahšími. „Na druhej strane silnejšia mena zlacňuje import, čo sa premieta do nižších nákladov na obstaranie tovarov zo zahraničia a dovážané výrobky sa stávajú lacnejšími. Silnejšia mena teda pribrzďuje infláciu,“ dodala analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Aký bude mať vplyv predpokladané posilnenie českej meny v jednotlivých oblastiach?

Dopady vývoja kurzu CZK Posilňujúca sa koruna
Vývoz výrobkov do zahraničia drahší
Dovoz výrobkov zo zahraničia lacnejší
Inflácia „ruka v ruke“ s vývojom kurzu spomaľuje
Úspory v cudzej mene znehodnocujú
Dovolenka v zahraničí lacnejšia
Dovolenka zahraničných turistov v ČR drahšia
Platy pracujúcich v zahraničí v prepočte do CZK klesajú
Nákupná turistika v okolitých krajinách oplatí sa viac

Zdroj: Poštová banka

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies