Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
2. novembra 2017 13:59 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Česká aj britská centrálna banka zvyšujú úrokové sadzby

Britská centrálna banka zvýšila úroky prvýkrát za desaťročie.

Česká centrálna banka (ČNB) vo štvrtok druhýkrát od začiatku tohto roka zvýšila úrokové sadzby. Kľúčovú dvojtýždňovú repo sadzbu posunula smerom nahor o 25 bázických bodov na 0,50 %. Súčasne rozhodla o zvýšení lombardnej sadzby o 50 bázických bodov na 1 % a diskontnú sadzbu ponechala bez zmeny na úrovni 0,05 %. Zmeny sú platné od 3. novembra 2017. ČNB o tom informovala v tlačovej správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

Sadzby boli na historickom dne

K prvému zvýšeniu základnej sadzby od roku 2008 česká centrálna banka pristúpila na augustovom zasadnutí. Predtým základnú sadzbu ČNB naposledy menila v novembri 2012, kedy ju zredukovala na 0,05 percenta, čím sa dostala najnižšie od vzniku Českej republiky v roku 1993.

Cieľom zníženia úrokov v roku 2012 bolo podporiť ekonomiku krajiny, ktorá je orientovaná na export. Českému hospodárstvu sa však v poslednom období darí a nezamestnanosť v krajine je najnižšia v rámci Európskej únie. Česká inflácia v septembri dosiahla 2,5 percenta, čiže je nad želanou úrovňou 2 percentá.

Sadzby idú hore aj v Británii

K zvýšeniu úrokových sadzieb pristupuje aj britská centrálna banka, a to prvýkrát za desaťročie. Banka sa totiž snaží zabrzdiť rast inflácie, ktorú nahor posúva vlaňajšie odhlasovanie odchodu Británie z Európskej únie. Bank of England vo štvrtok oznámila, že základnú úrokovú sadzbu zdvihla na 0,5 percenta z rekordného minima 0,25 percenta. Ide o prvé zvýšenie úrokov v Británii od júla 2007.

Tvorcovia britskej menovej politiky čelili dileme. Inflácia v krajine je o celý percentuálny bod nad želanou úrovňou 2 percentá, ale britská ekonomika sa v uplynulých mesiacoch schladila. Firmy a domácnosti sú totiž opatrnejšie pre neistotu v otázke budúcich vzťahov Británie s ostatnými 27 krajinami Európskej únie. Rast inflácie je v podstate výsledkom 15-percentného oslabenia libry od odhlasovania brexitu. Pokles libry spôsobil zdraženie dovážaných tovarov, predovšetkým potravín a energií.

V USA sa zatiaľ sadzby nemenia

V stredu rozhodovala o nastavení menovej politiky aj centrálna banka v USA. Tá ponechala úrokové sadzby bez zmeny, uviedla však, že podmienky v širšej ekonomike umožňujú ich postupné zvyšovanie. Základnú sadzu Federálny rezervný systém potvrdil v rozpätí 1 až 1,25 %. Väčšina pozorovateľov očakáva, že v poradí k ich tretiemu zvýšeniu od začiatku roka Fed pristúpi na svojom najbližšom zasadnutí v decembri.

Vo vyhlásení na záver svojho dvojdňového zasadnutia Fed zverejnil celkovo optimistický výhľad ekonomiky aj trhu práce. Septembrový úbytok pracovných miest označil za priamy dôsledok hurikánov Harvey a Irma. Rovnako aj zvýšenie cien benzínu centrálna banka považuje za prechodný jav a očakáva, že spotrebiteľské ceny budú postupne rásť smerom k dvojpercentnej cieľovej hodnote.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame