Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlato
Ilustračné foto Erste Bank
10. januára 2016 16:23 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ceny zlata v závere týždňa klesli, zlacnela aj ropa

Ceny ropy v piatok klesali piaty deň v rade.

Ceny zlata v piatok klesli. Dôvodom je posilnenie dolára. Ten rástol v reakcii na správu z amerického trhu práce. Tempo tvorby nových pracovných miest v ekonomike USA sa v decembri zrýchlilo a údaj o počte nových pracovných pozícií, ktoré sa vytvorili v predošlých dvoch mesiacoch, americké ministerstvo práce revidovalo výrazne nahor. Rezort práce v piatok informoval, že v hospodárstve USA bez sektora poľnohospodárstva v decembri vzniklo 292 tis. pracovných miest. Miera nezamestnanosti v krajine sa nezmenila a zostala na 7,5-ročnom minime 5 %. Spotová cena zlata do 19:15 GMT klesla o 0,9 % na 1 098,84 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na americkej burze klesli o 0,9 % na 1 097,90 USD za uncu.

Prebytok ropy na trhu pretrváva
Ceny ropy v piatok klesali piaty deň v rade. Banka Goldman Sachs uviedla, že producenti pri súčasných cenách ešte nie sú pripravení na znižovanie produkcie. „Namiesto toho producenti hovoria o tom, že v rámci cash flow sú schopní míňať a.. zvyšovať, ak to je potrebné,“ uviedla banka. „To poškodilo dôveru, keďže investori majú obavy, že spoločnosti dostatočne nereagujú,“ uviedla banka. Prebytok na trhu pretrváva aj napriek tomu, že počet ropných súprav v USA sa za minulý rok znížil. Vyplýva to z údajov spoločnosti Baker Hughes. Ide o prvý pokles od roku 2002 a najvýraznejší minimálne od roku 1988. Ceny ropy Brent klesli o 20 centov na 33,55 USD za barel. Cena ropy WTI sa znížila o 11 centov na 33,16 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies