Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlato
Ilustračné foto Erste Bank
13. januára 2016 9:13 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ceny zlata pokračujú v poklese

V utorok klesla aj cena ropy, a to až pod úroveň 30 dolárov za barel.

Ceny zlata v utorok klesli tretí deň v rade. Zotavenie akciových trhov v Európe aj v USA limitovalo dopyt po vzácnom kove ako bezpečnej investícii, keď na ceny zatlačil aj silnejší americký dolár. Spotová cena zlata bola o 19:39 GMT na úrovni 1 090,30 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Februárové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 1 % na 1 085,20 USD za uncu.

Ceny ropy naďalej klesajú
Ceny ropy sa v utorok nakrátko ocitli pod hranicou 30 USD za barel. Od  začiatku roka stratili už takmer 17 % hodnoty, pričom klesali siedmy deň v rade. Ropa je pod tlakom vystupňovaných obáv zo spomalenia čínskej ekonomiky, ktorá je druhým najväčším svetovým spotrebiteľom komodity.

OPEC vraj chcel krízový summit
Na začiatku obchodovania ceny najskôr rástli v reakcii na samovražedné teroristické útoky v Istanbule a vyjadrenie nigérijského ministra ropného priemyslu, že časť členov Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) žiada zvolanie krízového summitu. Informáciu následne popreli Spojené arabské emiráty a tamojší minister ropného priemyslu uviedol, že súčasná stratégia ropného kartelu sa osvedčuje. Väčšina členov OPEC-u nesúhlasí s obmedzovaním rekordne vysokých ťažobných kvót, keď pred stabilizáciou cien uprednostňujú zachovanie svojich podielov na trhu. Ľahká americká ropa zlacnela o 97 centov na 30,44 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 29,93 USD za barel, čo bolo najmenej od decembra 2003. Ceny ropy Brent klesli o 69 centov na 30,86 USD za barel, keď počas obchodovania zaznamenali dno 30,34 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies