Ceny zlata pokračujú v poklese

13. januára 2016 9:13
SITA
Zlato
Ilustračné foto Erste Bank

V utorok klesla aj cena ropy, a to až pod úroveň 30 dolárov za barel.

Ceny zlata v utorok klesli tretí deň v rade. Zotavenie akciových trhov v Európe aj v USA limitovalo dopyt po vzácnom kove ako bezpečnej investícii, keď na ceny zatlačil aj silnejší americký dolár. Spotová cena zlata bola o 19:39 GMT na úrovni 1 090,30 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Februárové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 1 % na 1 085,20 USD za uncu.

Ceny ropy naďalej klesajú

Ceny ropy sa v utorok nakrátko ocitli pod hranicou 30 USD za barel. Od  začiatku roka stratili už takmer 17 % hodnoty, pričom klesali siedmy deň v rade. Ropa je pod tlakom vystupňovaných obáv zo spomalenia čínskej ekonomiky, ktorá je druhým najväčším svetovým spotrebiteľom komodity.

OPEC vraj chcel krízový summit

Na začiatku obchodovania ceny najskôr rástli v reakcii na samovražedné teroristické útoky v Istanbule a vyjadrenie nigérijského ministra ropného priemyslu, že časť členov Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) žiada zvolanie krízového summitu. Informáciu následne popreli Spojené arabské emiráty a tamojší minister ropného priemyslu uviedol, že súčasná stratégia ropného kartelu sa osvedčuje. Väčšina členov OPEC-u nesúhlasí s obmedzovaním rekordne vysokých ťažobných kvót, keď pred stabilizáciou cien uprednostňujú zachovanie svojich podielov na trhu. Ľahká americká ropa zlacnela o 97 centov na 30,44 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 29,93 USD za barel, čo bolo najmenej od decembra 2003. Ceny ropy Brent klesli o 69 centov na 30,86 USD za barel, keď počas obchodovania zaznamenali dno 30,34 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články