Ceny ropy sa prepadli najnižšie od roku 2003, ruský rubeľ prudko oslabil

18. januára 2016 11:04
SITA
Graf burza obchodovanie
Ilustračné foto jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net
AKTUALIZOVANÉ

Svetové trhy v čase výraznej prevahy ponuky nad dopytom reagujú na zrušenie embarga na vývoz ropy z Iránu.

Ceny ropy v pondelok klesli najnižšie od roku 2003. Reagovali tým na zrušenie embarga na vývoz ropy z Iránu. Sankcie zavedené v reakcii na kontroverzný iránsky jadrový program zrušili USA a EÚ v sobotu. Členský štát Organizácie krajín exportujúcich ropu následne oznámil, že svoj export je pripravený navýšiť o 500 tis. barelov denne. Z maxím na úrovni zhruba 2 mil. barelov denne (bpd) v roku 2011 sa export ropy z Iránu po uvalení sankcií prepadol na čosi viac ako 1 mil. mil. bpd. Ceny ropy na svetových trhoch, kde výrazne prevažuje ponuka nad dopytom, sa dlhodobo pohybujú na rekordných minimách.

Cena ropy sa dostala až k úrovni 27,7 dolárov za barel

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa o 7:33 GMT obchodovala na úrovni 28,17 USD za barel, čo bol pokles o 2,7 % oproti piatkovému záveru. V skoršom obchodovaní cena klesla až na 27,67 USD za barel, teda najnižšie od roku 2003. Ľahká americká ropa zlacnela o 64 centov na 28,78 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 28,36 USD, čo bolo rovnako najmenej od roku 2003.

Ropa z Iránu zvýši ponuku

Zvýšené dodávky z Iránu zasiahnu trh, ktorý s ťažkosťami absorbuje nadmernú produkciu z USA, Ruska a Blízkeho východu. „Hlavní producenti dodávajú nad rámec dopytu 2 až 2,5 mil. barelov denne. Otázkou je, ako dlho môžu udržať nadprodukciu na tejto úrovni,“ uviedol v pondelok výkonný riaditeľ banky HSBC Stuart Gulliver. Niektorí analytici však upozorňujú, že zotavenie iránskeho exportu po rokoch nedostatočných investícií potrvá dlhší čas. 

Ruská mena prudko padla

Ruský rubeľ v pondelok ráno prudko oslabil, keďže ceny ropy klesli najnižšie od roku 2003. Dôvodom zlacnenia ropy je očakávanie trhu, že rast iránskeho exportu zosilní globálny prebytok čierneho zlata. O 7:15 GMT bol rubeľ oproti doláru slabší o 1,6 % a nachádzal sa na úrovni 78,86 RUB/USD. Voči euru ruská mena oslabila o 1,3 % na 85,79 RUB/EUR.

Ropa je pod tlakom už dlhší čas

Západné krajiny zrušili sankcie voči Iránu cez víkend. Ceny ropy sa však dostali pod vytrvalý tlak už od začiatku tohto roka pre obavy o čínsku ekonomiku, čo poškodzuje krajiny závislé od komodity, akou je Rusko. „Ropa je v súčasnosti kľúčovou hnacou silou a ak jej zlacňovanie bude pokračovať, devízový trh bude pokračovať v prispôsobovaní sa,“ povedal Maxim Korovin, devízový analytik VTB Capital.

Klesli aj ruské indexy

Aj ruské akciové indexy v pondelok oslabili, keďže klesli ceny ropy a slabé ekonomické údaje z USA zo záveru minulého týždňa zvýšili obavy o stav globálnej ekonomiky. V dolároch denominovaný ruský akciový index RTS klesol o 2,7 % na 635 bodov a index MICEX, ktorý je denominovaný v rubľoch, oslabil o 1,2 % na 1 588 bodov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články