Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf burza obchodovanie
Ilustračné foto jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net
18. januára 2016 11:04 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Ceny ropy sa prepadli najnižšie od roku 2003, ruský rubeľ prudko oslabil

AKTUALIZOVANÉ

Svetové trhy v čase výraznej prevahy ponuky nad dopytom reagujú na zrušenie embarga na vývoz ropy z Iránu.

Ceny ropy v pondelok klesli najnižšie od roku 2003. Reagovali tým na zrušenie embarga na vývoz ropy z Iránu. Sankcie zavedené v reakcii na kontroverzný iránsky jadrový program zrušili USA a EÚ v sobotu. Členský štát Organizácie krajín exportujúcich ropu následne oznámil, že svoj export je pripravený navýšiť o 500 tis. barelov denne. Z maxím na úrovni zhruba 2 mil. barelov denne (bpd) v roku 2011 sa export ropy z Iránu po uvalení sankcií prepadol na čosi viac ako 1 mil. mil. bpd. Ceny ropy na svetových trhoch, kde výrazne prevažuje ponuka nad dopytom, sa dlhodobo pohybujú na rekordných minimách.

Cena ropy sa dostala až k úrovni 27,7 dolárov za barel
Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa o 7:33 GMT obchodovala na úrovni 28,17 USD za barel, čo bol pokles o 2,7 % oproti piatkovému záveru. V skoršom obchodovaní cena klesla až na 27,67 USD za barel, teda najnižšie od roku 2003. Ľahká americká ropa zlacnela o 64 centov na 28,78 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 28,36 USD, čo bolo rovnako najmenej od roku 2003.

Ropa z Iránu zvýši ponuku
Zvýšené dodávky z Iránu zasiahnu trh, ktorý s ťažkosťami absorbuje nadmernú produkciu z USA, Ruska a Blízkeho východu. „Hlavní producenti dodávajú nad rámec dopytu 2 až 2,5 mil. barelov denne. Otázkou je, ako dlho môžu udržať nadprodukciu na tejto úrovni,“ uviedol v pondelok výkonný riaditeľ banky HSBC Stuart Gulliver. Niektorí analytici však upozorňujú, že zotavenie iránskeho exportu po rokoch nedostatočných investícií potrvá dlhší čas. 

Ruská mena prudko padla
Ruský rubeľ v pondelok ráno prudko oslabil, keďže ceny ropy klesli najnižšie od roku 2003. Dôvodom zlacnenia ropy je očakávanie trhu, že rast iránskeho exportu zosilní globálny prebytok čierneho zlata. O 7:15 GMT bol rubeľ oproti doláru slabší o 1,6 % a nachádzal sa na úrovni 78,86 RUB/USD. Voči euru ruská mena oslabila o 1,3 % na 85,79 RUB/EUR.

Ropa je pod tlakom už dlhší čas
Západné krajiny zrušili sankcie voči Iránu cez víkend. Ceny ropy sa však dostali pod vytrvalý tlak už od začiatku tohto roka pre obavy o čínsku ekonomiku, čo poškodzuje krajiny závislé od komodity, akou je Rusko. „Ropa je v súčasnosti kľúčovou hnacou silou a ak jej zlacňovanie bude pokračovať, devízový trh bude pokračovať v prispôsobovaní sa,“ povedal Maxim Korovin, devízový analytik VTB Capital.

Klesli aj ruské indexy
Aj ruské akciové indexy v pondelok oslabili, keďže klesli ceny ropy a slabé ekonomické údaje z USA zo záveru minulého týždňa zvýšili obavy o stav globálnej ekonomiky. V dolároch denominovaný ruský akciový index RTS klesol o 2,7 % na 635 bodov a index MICEX, ktorý je denominovaný v rubľoch, oslabil o 1,2 % na 1 588 bodov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies