Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlato
Ilustračné foto Erste Bank
22. januára 2016 8:56 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Ceny ropy posilnili o viac ako 4 %, zlato zlacnelo

Ceny ropy výraznejšie nereagovali na údaje o väčšom než predpokladanom náraste zásob ropy v USA.

Ceny ropy sa vo štvrtok odrazili od 12-ročných miním a zaznamenali najväčšie denné zisky v tomto roku. Vyjadrenia šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, že ECB pre horší ako očakávaný vývoj inflácie v eurozóne pravdepodobne prehodnotí svoju menovú politiku na marcovom zasadaní, posilnili európske a americké akciové trhy. Ceny ropy výraznejšie nereagovali na údaje o väčšom než predpokladanom náraste zásob ropy v USA. Federálny úrad pre energetiku (EIA) oznámil, že zásoby sa zvýšili o 4 mil. barelov, pričom sa očakával nárast len o 2,8 mil. barelov. V strategickom termináli Cushing v štáte Oklahoma zásoby vzrástli len o 191 tis. barelov.

Stúpla cena ropy Brent aj americkej ropy
Londýnska ropa Brent v tomto roku stratila už 25 % svojej hodnoty a je na ceste k najväčšiemu mesačnému poklesu od roku 2008. Marcové dodávky ropy Brent posilnili o 4,9 % na 29,25 USD za barel. Ľahká americká ropa uzavrela vyššie o 4,2 % na 29,53 USD za barel, ale v priebehu dňa jej cena vzrástla až na 30,25 USD za barel.

Ceny zlata klesali
Ceny zlata vo štvrtok oslabili. Náznaky šéfa ECB, že banka by mohla v marci začať v eurozóne realizovať dodatočné stimulačné opatrenia, oslabili euro a podporili obchodovanie na burzách. Podľa analytikov by ECB mohla revíziu menovej politiky využiť na podstatnejšie zmeny programu nákupov aktív. Spotová cena zlata o 20:13 GMT klesla o 0,1 % na 1 099,70 USD za uncu, pričom počas dňa oslabila na 1 092,15 USD za uncu. Februárové dodávky oslabili o 0,7 % na 1 099,20 USD za uncu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies