Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlato
Ilustračné foto Erste Bank
19. januára 2016 8:36 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Ceny ropy klesli pod 28 dolárov za barel, zlato stagnovalo

Spotová cena zlata sa v pondelok len veľmi málo zmenila a bola na úrovni 1 088,87 USD za uncu.

Ceny ropy v pondelok klesli najnižšie od roku 2003, a to pod úroveň 28 USD za barel. Na trh totiž pôsobilo očakávanie rastu iránskeho exportu po tom, ako sa cez víkend zrušili sankcie voči Teheránu. Irán, ktorý je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v pondelok vydal príkaz na zvýšenie ťažby o 500 tis. barelov denne, uviedol námestník iránskeho ministra ropného priemyslu.

Ľahká americká ropa zlacnela o takmer 50 centov
Londýnska ropa Brent klesla na 27,67 USD za barel. O 18:50 GMT bola na úrovni 28,64 USD za barel, čiže oproti predošlému obchodovaciemu dňu bola lacnejšia o 29 centov. Ľahká americká ropa zlacnela o 48 centov na 28,94 USD za barel, čiže sa len mierne zotavila z úrovne 28,36 USD za barel, najnižšej od roku 2003, na ktorej sa ocitla v priebehu dňa.

Zlato ako bezpečné aktívum
Ceny zlata v pondelok podporovalo zlacnenie ropy na 12-ročné minimum a pretrvávajúca slabosť globálnych akciových trhov. To totiž viedlo investorov k nakupovaniu aktív považovaných za bezpečnú úschovu hodnoty. Rast ceny žltého kovu však neumožnilo to, že dolár posilnil a ropa sa mierne zotavila z úvodných miním. Spotová cena zlata sa tak do 15:02 GMT len veľmi málo zmenila a bola na úrovni 1 088,87 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 1,60 USD na 1 089,10 USD za uncu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies