Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
ilustračné foto. pixabay.com
15. februára 2016 9:57 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ceny pokračujú v poklese, v januári sa oproti vlaňajšku znížili o 0,6 %

Naďalej najvýraznejšie klesajú ceny v doprave.

Spotrebiteľské ceny boli v januári medziročne nižšie o 0,6 %. V porovnaní s decembrom sa medziročný pokles cien ešte mierne prehĺbil o 0,1 percentuálneho bodu. Na medzimesačnej báze pritom v prvom mesiaci tohto roka oproti decembru 2015 ceny rovnako klesli, a to o 0,2 %, kým v decembri sa znížili oproti novembru o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Pokles cien ťahá hlavne doprava
V medziročnom porovnaní klesli hlavne ceny v doprave o 4,3 %. Oproti vlaňajšiemu januáru sa znížili aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,3 %. Ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá klesli o 1,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,8 % a poštových a telekomunikačných služieb o 0,3 %. Naopak vzrástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 %, rekreácie a kultúry o 1,5 %, rozličných tovarov a služieb o 1,2 %, vzdelávania o 0,9 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a ceny zdravia zhodne o 0,8 % a napokon sa zvýšili aj ceny odevov a obuvi o 0,6 %.

Niektoré ceny rastú
Medzimesačne klesli ceny v odboroch odevy a obuv o 1,6 %, doprava o 1,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,8 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá a ceny zdravia zhodne o 0,5 %. Zvýšili sa ceny rekreácie a kultúry a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu a za hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,4 %. Na decembrovej úrovni zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a ceny vzdelávania.

Jadrová inflácia je v mínuse
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v januári dosiahla záporných 0,1 %, kým v decembri bola na úrovni mínus 0,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v januári na medziročnej báze nulovú úroveň, oproti 0,1-percentnému poklesu v decembri. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v januári na úrovni 0,3 %, pričom čistá inflácia predstavovala 0,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...