Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny pokračujú v poklese, v januári sa oproti vlaňajšku znížili o 0,6 %

Peniaze, euro, mince
ilustračné foto. pixabay.com

Naďalej najvýraznejšie klesajú ceny v doprave.

Spotrebiteľské ceny boli v januári medziročne nižšie o 0,6 %. V porovnaní s decembrom sa medziročný pokles cien ešte mierne prehĺbil o 0,1 percentuálneho bodu. Na medzimesačnej báze pritom v prvom mesiaci tohto roka oproti decembru 2015 ceny rovnako klesli, a to o 0,2 %, kým v decembri sa znížili oproti novembru o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Pokles cien ťahá hlavne doprava
V medziročnom porovnaní klesli hlavne ceny v doprave o 4,3 %. Oproti vlaňajšiemu januáru sa znížili aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,3 %. Ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá klesli o 1,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,8 % a poštových a telekomunikačných služieb o 0,3 %. Naopak vzrástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 %, rekreácie a kultúry o 1,5 %, rozličných tovarov a služieb o 1,2 %, vzdelávania o 0,9 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a ceny zdravia zhodne o 0,8 % a napokon sa zvýšili aj ceny odevov a obuvi o 0,6 %.

Niektoré ceny rastú
Medzimesačne klesli ceny v odboroch odevy a obuv o 1,6 %, doprava o 1,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,8 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá a ceny zdravia zhodne o 0,5 %. Zvýšili sa ceny rekreácie a kultúry a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu a za hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,4 %. Na decembrovej úrovni zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a ceny vzdelávania.

Jadrová inflácia je v mínuse
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v januári dosiahla záporných 0,1 %, kým v decembri bola na úrovni mínus 0,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v januári na medziročnej báze nulovú úroveň, oproti 0,1-percentnému poklesu v decembri. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v januári na úrovni 0,3 %, pričom čistá inflácia predstavovala 0,1 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. februára 2016 9:57Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...