Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo
19. januára 2016 9:41 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ceny podľa harmonizovaného indexu vlani klesli o 0,3 %

V poslednom mesiaci minulého roka sa znížili spotrebiteľské ceny tak na medziročnej, ako aj na medzimesačnej báze.

Pokles spotrebiteľských cien sa v závere uplynulého roka mierne prehĺbil. Hovoria o tom údaje o harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien. Podľa jednotnej metodiky Európskej únie totiž ceny na Slovensku v decembri medziročne klesli o 0,5 %, kým v novembri boli nižšie o 0,4 %. V priemere za celý rok 2015 tak ceny u nás medziročne klesli o 0,3 %. V medzimesačnom porovnaní boli ceny v decembri rovnako nižšie. Oproti novembru klesli o 0,3 %, kým mesiac predtým stagnovali.

Ceny nadol ťahá aj lacná ropa
Za poklesom spotrebiteľských cien ako celku naďalej stojí predovšetkým lacná ropa. Ceny dopravy sa v decembri totiž medziročne znížili až o 4,7 %. Nižšie boli aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 2,2 % a zhodne o 0,3 % aj ceny potravín a nealkoholických nápojov, alkoholických nápojov a tabaku a tiež pôšt a telekomunikácií. Naopak, najvýraznejšie rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 %. Nasledovali ceny zdravotníctva, rekreácie a kultúry a vzdelávania zhodne o 1,2 %, rozličných tovarov a služieb o 1 %, odevov a obuvi o 0,6 % a ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu sa zvýšili o 0,3 %.

Niektoré ceny oproti novembru vzrástli
Medzimesačne rovnako najvýraznejšie klesali ceny v doprave o 1,2 %. Oproti novembru však boli nižšie aj ceny potravín o 1 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,5 %, rozličných tovarov a služieb o 0,3 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,2 % a odevov a obuvi o 0,1 %. Na druhej strane zdraželo najmä zdravotníctvo o 0,2 %. Mierne v decembri oproti novembru stúpli aj ceny rekreácie a kultúry a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,1 %. Bez zmeny zostali ceny bývania a energií, pôšt a telekomunikácií a vzdelávania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies