Ceny podľa harmonizovaného indexu vlani klesli o 0,3 %

19. januára 2016 9:41
SITA
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo

V poslednom mesiaci minulého roka sa znížili spotrebiteľské ceny tak na medziročnej, ako aj na medzimesačnej báze.

Pokles spotrebiteľských cien sa v závere uplynulého roka mierne prehĺbil. Hovoria o tom údaje o harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien. Podľa jednotnej metodiky Európskej únie totiž ceny na Slovensku v decembri medziročne klesli o 0,5 %, kým v novembri boli nižšie o 0,4 %. V priemere za celý rok 2015 tak ceny u nás medziročne klesli o 0,3 %. V medzimesačnom porovnaní boli ceny v decembri rovnako nižšie. Oproti novembru klesli o 0,3 %, kým mesiac predtým stagnovali.

Ceny nadol ťahá aj lacná ropa

Za poklesom spotrebiteľských cien ako celku naďalej stojí predovšetkým lacná ropa. Ceny dopravy sa v decembri totiž medziročne znížili až o 4,7 %. Nižšie boli aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 2,2 % a zhodne o 0,3 % aj ceny potravín a nealkoholických nápojov, alkoholických nápojov a tabaku a tiež pôšt a telekomunikácií. Naopak, najvýraznejšie rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 %. Nasledovali ceny zdravotníctva, rekreácie a kultúry a vzdelávania zhodne o 1,2 %, rozličných tovarov a služieb o 1 %, odevov a obuvi o 0,6 % a ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu sa zvýšili o 0,3 %.

Niektoré ceny oproti novembru vzrástli

Medzimesačne rovnako najvýraznejšie klesali ceny v doprave o 1,2 %. Oproti novembru však boli nižšie aj ceny potravín o 1 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,5 %, rozličných tovarov a služieb o 0,3 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,2 % a odevov a obuvi o 0,1 %. Na druhej strane zdraželo najmä zdravotníctvo o 0,2 %. Mierne v decembri oproti novembru stúpli aj ceny rekreácie a kultúry a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,1 %. Bez zmeny zostali ceny bývania a energií, pôšt a telekomunikácií a vzdelávania.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články