Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
14. decembra 2015 9:49 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ceny na Slovensku pokračovali v poklese aj v novembri

Ceny naďalej ťahajú nadol predovšetkým ceny v doprave.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku naďalej klesali aj v novembri. Potvrdzujú to údaje Štatistického úradu SR, podľa ktorých ceny v národnej metodike klesli v novembri medziročne o 0,4 %. Oproti októbru sa medziročný pokles cien zmiernil o 0,2-percentuálneho bodu. Kumulatívne za 11 mesiacov tak spotrebiteľské ceny na Slovensku klesli oproti rovnakému obdobiu vlaňajška o 0,3 %. Medzimesačne sa v novembri ceny oproti októbru nezmenili.

Najvýraznejšie klesli ceny v doprave
V medziročnom porovnaní klesli najmä ceny v doprave o 5,5 %. Klesli aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,7 %, ako aj alkoholických nápojov a tabaku a poštových a telekomunikačných služieb zhodne o 0,3 %. Na druhej strane vzrástli ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie o 2 %, vzdelávanie o 1,3 %, rekreáciu a kultúru o 1,2 %, rozličné tovary a služby o 1,1 %, zdravie o 1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,5 % a napokon za odevy a obuv o 0,2 %.

Medzimesačne ceny rástli
Medzimesačne v novembri oproti októbru vzrástli ceny za odevy a obuv o 0,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,3 %, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu a za zdravie zhodne o 0,1 %. Naopak klesli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 % a ceny v doprave boli nižšie o 0,1 %. Bez zmeny oproti októbru zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb, rekreácie a kultúry, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb.

Jadrová inflácia na nulovej úrovni
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri dosiahla nulovú úroveň, kým v októbri bola na úrovni mínus 0,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri na medziročnej báze úroveň záporných 0,1 %, oproti 0,3-percentnému poklesu v októbri. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v novembri na nulovej úrovni, pričom čistá inflácia predstavovala 0,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies