Ceny na Slovensku pokračovali v poklese aj v novembri

14. decembra 2015 9:49
SITA
Sporenie, platenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com

Ceny naďalej ťahajú nadol predovšetkým ceny v doprave.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku naďalej klesali aj v novembri. Potvrdzujú to údaje Štatistického úradu SR, podľa ktorých ceny v národnej metodike klesli v novembri medziročne o 0,4 %. Oproti októbru sa medziročný pokles cien zmiernil o 0,2-percentuálneho bodu. Kumulatívne za 11 mesiacov tak spotrebiteľské ceny na Slovensku klesli oproti rovnakému obdobiu vlaňajška o 0,3 %. Medzimesačne sa v novembri ceny oproti októbru nezmenili.

Najvýraznejšie klesli ceny v doprave

V medziročnom porovnaní klesli najmä ceny v doprave o 5,5 %. Klesli aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,7 %, ako aj alkoholických nápojov a tabaku a poštových a telekomunikačných služieb zhodne o 0,3 %. Na druhej strane vzrástli ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie o 2 %, vzdelávanie o 1,3 %, rekreáciu a kultúru o 1,2 %, rozličné tovary a služby o 1,1 %, zdravie o 1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,5 % a napokon za odevy a obuv o 0,2 %.

Medzimesačne ceny rástli

Medzimesačne v novembri oproti októbru vzrástli ceny za odevy a obuv o 0,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,3 %, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu a za zdravie zhodne o 0,1 %. Naopak klesli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 % a ceny v doprave boli nižšie o 0,1 %. Bez zmeny oproti októbru zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb, rekreácie a kultúry, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb.

Jadrová inflácia na nulovej úrovni

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri dosiahla nulovú úroveň, kým v októbri bola na úrovni mínus 0,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri na medziročnej báze úroveň záporných 0,1 %, oproti 0,3-percentnému poklesu v októbri. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v novembri na nulovej úrovni, pričom čistá inflácia predstavovala 0,1 %.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články