Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny klesali aj v úvode roka, v januári boli medziročne nižšie o 0,6 %

Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com

Oproti decembru minulého roka to znamenalo prehĺbenie deflácie o 0,1 percentuálneho bodu.

Medziročný prepad spotrebiteľských cien sa podľa európskej metodiky v januári prehĺbil už na 0,6 %. Oproti decembru minulého roka to znamenalo prehĺbenie deflácie o 0,1 percentuálneho bodu. V medzimesačnom porovnaní boli ceny v januári nižšie o 0,3 %. Priemerná ročná miera inflácie meranej harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) tak v januári dosiahla záporných 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny nadol ťahá hlavne doprava
V medziročnom porovnaní sa v januári najvýraznejšie prepadli ceny dopravy, a to o 4,2 %. Nižšie ako pred rokom však boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,3 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,4 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,8 % a pôšt a telekomunikácií o 0,3 %. Na druhej strane najrýchlejšie medziročne rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 % a ceny rekreácie a kultúry o 1,4 %. Zdraželi aj rozličné tovary a služby o 1 %, nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu a vzdelávanie zhodne o 0,8 %, zdravotníctvo o 0,7 % a odevy a obuv o 0,6 %.

Oproti decembru zdraželi ceny rozličných tovarov a služieb o 0,7 %
Na medzimesačnej báze najvýraznejšie v januári klesli ceny odevov a obuvi o 1,6 %, dopravy o 1,3 %, potravín a nealkoholických nápojov a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív zhodne o 0,7 % a zdravotníctva o 0,6 %. Naopak, oproti decembru zdraželi ceny rozličných tovarov a služieb o 0,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 %, rekreácie a kultúry o 0,5 %, ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 % a nábytku, vybavenia domácností a bežnej údržby domu o 0,3 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 25. februára 2016 9:50Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...