Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
25. februára 2016 9:50 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ceny klesali aj v úvode roka, v januári boli medziročne nižšie o 0,6 %

Oproti decembru minulého roka to znamenalo prehĺbenie deflácie o 0,1 percentuálneho bodu.

Medziročný prepad spotrebiteľských cien sa podľa európskej metodiky v januári prehĺbil už na 0,6 %. Oproti decembru minulého roka to znamenalo prehĺbenie deflácie o 0,1 percentuálneho bodu. V medzimesačnom porovnaní boli ceny v januári nižšie o 0,3 %. Priemerná ročná miera inflácie meranej harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) tak v januári dosiahla záporných 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny nadol ťahá hlavne doprava
V medziročnom porovnaní sa v januári najvýraznejšie prepadli ceny dopravy, a to o 4,2 %. Nižšie ako pred rokom však boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,3 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,4 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,8 % a pôšt a telekomunikácií o 0,3 %. Na druhej strane najrýchlejšie medziročne rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,4 % a ceny rekreácie a kultúry o 1,4 %. Zdraželi aj rozličné tovary a služby o 1 %, nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu a vzdelávanie zhodne o 0,8 %, zdravotníctvo o 0,7 % a odevy a obuv o 0,6 %.

Oproti decembru zdraželi ceny rozličných tovarov a služieb o 0,7 %
Na medzimesačnej báze najvýraznejšie v januári klesli ceny odevov a obuvi o 1,6 %, dopravy o 1,3 %, potravín a nealkoholických nápojov a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív zhodne o 0,7 % a zdravotníctva o 0,6 %. Naopak, oproti decembru zdraželi ceny rozličných tovarov a služieb o 0,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 %, rekreácie a kultúry o 0,5 %, ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 % a nábytku, vybavenia domácností a bežnej údržby domu o 0,3 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies