Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny v júni oproti vlaňajšku stúpli o 1 %

Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com

Medzimesačne ceny stagnovali.

Ceny tovarov a služieb na Slovensku boli v júni medziročne vyššie o 1 %. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ), podľa ktorých tak oproti máju inflácia mierne spomalila o 0,1 percentuálneho bodu. V priemere za prvý polrok tak spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,9 %. V medzimesačnom porovnaní sa ceny v júni oproti máju nezmenili. Mesiac predtým rástli o 0,2 %.

Na medziročnej báze v júni najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 3,5 %. Zvýšili sa však aj ceny v zdravotníctve a ceny rozličných tovarov a služieb zhodne o 2,4 %, ceny dopravy a ceny v reštauráciách a hoteloch rovnako o 2,2 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku o 1,9 % a vzdelávania o 1,4 %. Miernejší rast zaznamenali aj ceny pošty a spojov a rekreácie a kultúry zhodne o 0,4 %. Naopak klesli ceny odevov a obuvi o 0,4 % a ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,7 %. Bez zmeny zostali ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti.
Oproti máju klesli hlavne ceny v doprave
Medzimesačne v júni oproti máju rástli najmä ceny rozličných tovarov a služieb o 0,5 % a ceny v reštauráciách a hoteloch o 0,4 %. Potraviny a nealkoholické nápoje v porovnaní s májom zdraželi o 0,3 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,2 %. Na druhej strane klesli ceny dopravy o 0,7 %, rekreácie a kultúry o 0,6 %, odevov a obuvi o 0,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,2 % a vzdelávania o 0,1 %.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júni dosiahla 1,7 %, kým v máji predstavovala 1,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júni 1,2 %. V máji bola na úrovni 1,4 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v júni nulová a čistá inflácia bola taktiež záporná na úrovni 0,1 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 14. júla 2017 10:01Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...