Ceny v júli oproti vlaňajšku stúpli o 1,4 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, peňaženka,
Ilustračné foto. pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ

V medzimesačnom porovnaní sa ceny tovarov a služieb na Slovensku zvýšili o 0,1 %.

Spotrebiteľské ceny sa v júli medziročne zvýšili o 1,4 %. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ). V medzimesačnom porovnaní sa ceny tovarov a služieb na Slovensku zvýšili o 0,1 %. V priemere za sedem mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1 %.
Štvorročné maximum
Inflácia sa podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka vyšplhala až na štvorročné maximum, keď ceny naposledy rástli rýchlejšie v júli 2013. Dôvodom júlového zrýchlenia medziročnej inflácie bol podľa neho najmä bázicky efekt, t.j. vyprchanie efektu minuloročného júlového zníženia regulovaných cien plynu, ale aj pokračujúci dynamicky rast cien potravín, či zrýchľovanie dopytovej inflácie podoprené silnejúcou domácou spotrebou a silným trhom práce.

Na medziročnej báze v júli vzrástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 4,2 %. Zvýšili sa aj ceny v doprave o 3 %, v zdravotníctve o 2,7 %, v reštauráciách a hoteloch o 2,3 %. Ceny rozličných to­varov a služieb stúpli o 2,2 %, alkoholických nápojov a tabaku o 2,1 %, ceny v oblasti rekreácie a kultúry sa zvýšili o 1,6 %, vo vzde­lávaní o 1,4 %, ceny pošty a spojov vzrástli o 0,4 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,1 %, za ná­byt­ok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,3 %. Nezmenili sa ceny odevov a obuvi.
Ceny odevov a obuvi klesli oproti júnu o takmer 1 %
Medzimesačne v júli oproti júnu rástli ceny v rekreácii a kultúre o 1 %, v zdravotníctve o 0,3 %, alkoholických nápojov a tabaku, v reštauráciách a hoteloch zhodne o 0,2 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov, ceny bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív, rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 0,9 %, za ná­by­tok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,5 %, v doprave o 0,4 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny za pošty a spoje a ceny vo vzdelávaní.

Ceny potravín rástli podľa Národnej banky Slovenska v dôsledku rastu cien spracovaných potravín najmä pod vplyvom rastu cien mlieka, mliečnych výrobkov a čerstvého masla o 8 %. Na európskom trhu výrazne podľa centrálnej banky poklesli zásoby čerstvého masla takmer na nulu vďaka silnému dopytu a obmedzeniu produkčných kapacít v minulých rokoch. Rast cien spracovaných potravín nedokázal kompenzovať podľa národnej banky ani typický sezónny pokles cien o 5 % zeleniny a ovocia.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júli dosiahla 2,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júli 1,4 %.
Rast cien by mal pokračovať
Inflácia by sa mala podľa Koršňáka držať na úrovni okolo 1,5 %, resp. tesne nad touto úrovňou aj počas ostávajúcich mesiacov roka. Rast cien by mali nahor tlačiť najmä rastúce ceny potravín a zotavujúca sa dopytová inflácia, keď silný trh práce a zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera budú ďalej tlačiť na rast spotreby slovenských domácností.

Na rozdiel od minulých rokov pritom už zotavujúci sa spotrebiteľský dopyt netlmia sekundárne efekty klesajúcich cien energií, ktoré v minulosti absorbovali časť dopytových tlakov na ceny. Naopak, ceny pohonných hmôt už v druhej polovici roka nebudú podľa Koršňáka infláciu zdvíhať až tak výrazne, ako to bolo v úvode roka, keďže štatistický vplyv bázického efektu už z veľkej časti odznel. Navyše silné euro absorbuje časť nárastu dolárových cien ropy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať