Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
23. júla 2018 13:53 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Centrálny depozitár skončil opäť v zisku, pomohla mu aj politika ECB

Celkové výnosy Centrálneho depozitára cenných papierov SR v minulom roku poklesli o 2 % na 9,8 mil. eur.

Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) dosiahol v minulom roku čistý zisk 574 tis. eur. Spoločnosť tak vykázala kladný hospodársky výsledok už šiesty rok v poradí. V zisku skončila napriek miernemu poklesu celkových výnosov o 2 % na 9,8 mil. eur. Celkové náklady spoločnosti sa medziročne znížili o 4 % na 9,1 mil. eur.

Renesancia dlhopisov

Hospodársky výsledok spoločnosti za minulý rok podľa jej generálneho riaditeľa Martina Wiedermanna nepriamo súvisí aj s uvoľnenou menovou politikou Európskej centrálnej banky a pretrvávajúcimi nízkymi výnosmi štátnych dlhopisov. „Aj vďaka aktivite Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity pri umiestňovaní dlhopisov môžem rok 2017 hodnotiť ako veľmi úspešný. Napriek pretrvávajúcemu útlmu pri majetkových cenných papieroch totiž zaznamenávame renesanciu dlhopisov,“ dodal Wiedermann.

Odpisy rástli

Náklady spoločnosti vlani ovplyvnil aj nárast odpisov o takmer 150 % na vyše 744 tis. eur. Ten súvisel s plánovaným zaradením nového produkčného softvéru v nadväznosti na účasť CDCP na projekte Európskej centrálnej banky Target2-Securities. Migráciou na túto platformu začiatkom roku 2017 sa CDCP zaradil k európskym krajinám, ktoré harmonizujú svoje štandardy v rámci jednotného kapitálového trhu Európskej Únie a modernizujú infraštruktúru kapitálového trhu. Kapitálové výdavky CDCP v roku 2017 dosiahli 970 tis. eur a investície smerovali hlavne do úprav hlavného produkčného softvéru a čiastočnej rekonštrukcie budovy.

Na strane výnosov podstatnú časť tvorili výnosy za vedenie účtu majiteľa cenných papierov, výnosy za evidenčné služby pre emitentov zaknihovaných cenných papierov, ako aj za obchodné služby pre emitentov listinných cenných papierov.

Akcionárom je bratislavská burza

Akciová spoločnosť Centrálny depozitár cenných papierov SR spoluvytvára základnú infraštruktúru kapitálového trhu. Je nástupcom predošlého Strediska cenných papierov SR. Od marca 2006 je stopercentným akcionárom depozitára Burza cenných papierov v Bratislave ako výsledok vkladu majetkovej účasti štátu na podnikaní CDCP do základného imania bratislavskej burzy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Keltner.jpeg

Všetko o indikátore SAR Parabolic

18. marca 2019 Investovanie, Aktuality

Medzi najpopulárnejšie trendové indikátory môžeme zaradiť aj Parabolic SAR. Kľúčový indikátor pri analýze trendu na trhu, tento indikátor je veľmi jednoduché použiť a je vhodný na akýkoľvek štýl obchodovania. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o indikátore Parabolic SAR.

Odporúčame