Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS Národná banka Slovenska
Ilustračné foto. commons.wikimedia.org
25. septembra 2018 13:26 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Centrálna banka zmiernila odhad rastu ekonomiky na budúci rok na 4,5 %

Podľa aktuálnej prognózy by slovenské hospodárstvo však nemalo v horizonte do roku 2020 rásť pomalšie ako 4-percentným tempom.

AKTUALIZOVANÉ

Národná banka Slovenska (NBS) znížila odhad rastu hrubého domáceho produktu Slovenska na budúci rok. V aktuálnej prognóze totiž očakáva, že slovenské hospodárstvo v budúcom roku stúpne o 4,5 %, čo oproti predchádzajúcej prognóze znamená zníženie odhadu o 0,3 percentuálneho bodu. Dôvodom revízie prognózy pre budúci rok je očakávaný slabší zahraničný dopyt a predpokladané spomalenie dynamického rastu investícií.

Pre tento rok ponecháva centrálna banka odhad rastu bez zmeny na úrovni 4 % a v roku 2020 by mala slovenská ekonomika rásť rovnako 4-percentným tempom.

Guvernér opäť vyzýva k reformám

Riziká v aktuálnej prognóze centrálna banka vidí najmä v možnom spomalení hospodárskeho rastu. „Riziko pomalšieho rastu ekonomiky predstavuje najmä prehlbovanie protekcionizmu v svetovom obchode. Z domácich faktorov je najväčšou neistotou rozloženie nábehu novej produkcie v automobilovom priemysle,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér NBS Jozef Makúch.

Šéf centrálnej banky zároveň opäť zopakoval výzvu NBS, aby sa aktuálna dobrá kondícia hospodárstva využila na zavádzanie štrukturálnych reforiem zameraných na zvyšovanie rastového potenciálu a zároveň, aby sa nastavili fiškálne politiky tak, aby bolo možné kryť budúce riziká. „Dôležité je nastaviť priaznivé podmienky pre rozvoj investícií, podnikateľského prostredia a kvality pracovnej sily s cieľom podpory rastu produktivity práce, ktorá začína zaostávať za rastom miezd,“ dodal Makúch.

Inflácia presiahne 2 % aj v ďalších rokoch

Inflácia by pritom podľa aktuálnej prognózy NBS mala dosiahnuť v tomto roku 2,6 %, v budúcom roku 2,7 % a v roku 2020 2,4 %. Pri prognóze rastu spotrebiteľských cien centrálna banka upravovala iba predikciu pre budúci rok, a to o 0,4 percentuálneho bodu nahor.

Pozitívnejšie ako v predchádzajúcej prognóze centrálna banka očakáva vývoj na trhu práce. Prognózu rastu zamestnanosti pre tento aj budúci rok navýšila o 0,3 percentuálneho bodu na 2,1 %, resp. 1,5 %. Pre rok 2020 ponecháva odhad rastu zamestnanosti bez zmeny na úrovni 1 %. Miera nezamestnanosti by mala klesať postupne v tomto roku na 6,8 %, v budúcom roku na 6,3 % a v roku 2020 na 5,8 %.

Mzdy porastú rýchlejšie

Výrazne rýchlejšie by mali v slovenskej ekonomike rásť aj mzdy. NBS totiž navýšila odhad rastu priemernej nominálnej mzdy pre tento rok o 0,4 percentuálneho bodu na 6,2 %, pre budúci rok o 1,1 percentuálneho bodu na 6,9 % a pre rok 2020 o 0,9 percentuálneho bodu na 6,5 %.

Priemerná reálna mzda by tak mala podľa prognózy centrálnej banky v tomto roku stúpnuť o 3,5 %, v budúcom roku o 4 % a v roku 2020 o 3,9 %. Znamená to navýšenie odhadu o 0,4 percentuálneho bodu v tomto roku, o 0,7 percentuálneho bodu v budúcom roku, resp. o 0,8 percentuálneho bodu v roku 2020.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame