Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
14. decembra 2017 9:35 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Centrálna banka USA zdvihla úroky o štvrť percentuálneho bodu

Fed vylepšil prognózu rastu ekonomiky USA a očakáva, že v roku 2018 sa zväčší o 2,5 %.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) tretíkrát v tomto roku rozhodol o zvýšení svojej kľúčovej úrokovej sadzby. Považuje sa to za prejavenie dôvery, že ekonomika USA má dobré základy. Fed po skončení svojho zasadania v stredu informoval, že krátkodobú úrokovú sadzbu zvyšuje o štvrť percentuálneho bodu do pásma 1,25 až 1,5 percenta, ktoré je však stále nízke.

Centrálna banka USA zároveň pokračuje v pomalej redukcii portfólia dlhopisov vo svojej bilancii. Tieto dva kroky by spoločne mohli časom viesť k vyšším úrokom z úverov pre spotrebiteľov a firmy a k mierne lepším výnosom pre tých, ktorí sporia.

Úroky budú rásť aj v budúcom roku

Vo vyhlásení zverejnenom po svojom zasadaní americká centrálna banka uviedla, že očakáva ďalšie zlepšovanie situácie na trhu práce a posilňovanie ekonomiky. Predpokladá pritom, že v budúcom roku bude pokračovať v rovnakom postupnom zvyšovaní úrokov. Fed vylepšil prognózu rastu ekonomiky USA a očakáva, že v roku 2018 sa zväčší o 2,5 percenta. Predošlá predikcia rátala s rastom amerického hospodárstva v budúcom roku o 2,1 percenta. Neskôr Fed predpokladá spomalenie tempa rastu na 2,1 percenta v roku 2019 a na 2 percentá v roku 2020.

Inflácia by sa mala zrýchliť

Centrálna banka USA predpovedá, že miera nezamestnanosti v krajine klesne z terajších 4,1 percenta na úroveň 3,9 percenta v budúcom roku a na tejto úrovni bude aj v roku 2019. V roku 2020 však podľa predikcie Fed-u sa nezamestnanosť mierne zvýši, a to na 4 percentá. Inflácia v USA podľa banky stúpne z tohtoročných 1,7 percenta na úroveň 1,9 percenta v budúcom roku a na 2 percentá v roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame