Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úvery, bývanie
Ilustračné foto suphakit73/FreeDigitalPhotos.net
21. septembra 2015 13:04 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Cenová dostupnosť bývania sa zlepšila

Slovák s priemernou mzdou by musel pracovať na jednoizbový byt 54 mesiacov, ak by nemal žiadne iné výdavky.

Cenová dostupnosť bývania sa zlepšila. Ako ďalej skonštatoval analytik ČSOB Marek Gábriš, na jednoizbový byt musí Slovák s priemernou hrubou mzdou pracovať 54 mesiacov, na trojizbový byt 102 mesiacov. Platí to v prípade, ak by nemal žiadne iné výdavky. Obe hodnoty sú podľa Gábriša stále v blízkosti historických miním.

Úrokové sadzby sa nachádzajú podľa analytika na rekordných úrovniach. Počas leta dosiahli rekordne nízke hodnoty prakticky všetky fixácie. Najnižšie spomedzi všetkých boli medzi domácnosťami stále najobľúbenejšie fixácie medzi 1 až 5 rokmi. Mierny rast počas júla nemusí podľa Gábriša znamenať štart rýchleho rastu, keďže jesenná sezóna ich môže opäť stlačiť nižšie.

S predlžujúcou sa lehotou aplikovania rekordne uvoľnenej menovej politiky Európskej centrálnej banky sa začal postupne meniť podľa Gábriša aj záujem o dlhšie fixácie tak na strane ponuky, ako aj dopytu. Rozšírenejšie začínajú byť fixácie na dlhšie obdobie. “Napríklad aj desať rokov a pozorujeme aj ich pokles na historické minimá,” skonštatoval Gábriš.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame