Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
18. októbra 2018 11:09 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Časť členov Fed-u navrhovala zvýšenie úrokov na úroveň, ktorá by obmedzila rast ekonomiky

Iní predstavitelia centrálnej banky USA na septembrovom zasadaní však odmietli reštriktívne úroky bez jasných známok prehriatia ekonomiky a rastúcej inflácie.

Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) na minulomesačnom zasadaní diskutovali o tom, ako vysoko zdvihnúť úroky, pričom niektorí tvrdili, že pravdepodobne musia úroky zvýšiť na úroveň, ktorá by mierne obmedzila ekonomický rast. Vyplýva to zo záznamu zasadania, ktorý Fed zverejnil v stredu.

Záznam ukázal, že niekoľkí účastníci schôdzky vyjadrili názor, že kľúčová úroková sadzba Fed-u sa musí „na určitý čas stať mierne reštriktívna“, aby sa predišlo príliš vysokej inflácii. Iní predstavitelia centrálnej banky USA však odmietli reštriktívne úroky bez jasných známok prehriatia ekonomiky a rastúcej inflácie.

Politické tlaky

Fed v septembri nakoniec krátkodobú úrokovú sadzbu zdvihol mierne a vyslovil predpoklad, že bude postupne sprísňovať podmienky pre úvery. Potom ako Fed minulý mesiac kľúčovú sadzbu zvýšil tretíkrát v tomto roku, ihneď to napadol prezident Donald Trump ako riziko pre pokračovanie sily ekonomiky.

Trump v posledných týždňoch vystupňoval útoky proti centrálnej banke USA, čo vyvolalo znepokojenie medzi pozorovateľmi politiky Fed-u a ekonómami. Dlhodobo vládne názor, že Fed musí byť nezávislý od politického tlaku a americkí prezidenti túto nezávislosť vo všeobecnosti rešpektovali, predovšetkým na verejnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame