Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com
6. decembra 2015 17:52 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Bundesbank kritizuje návrh EK na ochranu vkladov

Nový spôsob ochrany bankových vkladov navrhovaný Európskou komisiou by mohol v praxi viesť ku kolektivizácii dlhov v EÚ, tvrdí člen výkonnej rady nemeckej centrálnej banky Andreas Dombret.

Plán Európskej komisie na ochranu bankových vkladov môže fakticky viesť k zavedeniu spoločných dlhopisov, za ktoré by ručili všetky členské štáty EÚ. Uviedol to vysoký predstaviteľ nemeckej centrálnej banky podľa textu prejavu, ktorý získala v piatok agentúra Reuters. Plán, ktorý zverejnila komisia minulý mesiac, už Nemecko kritizovalo s tým, že môže obsahuje riziko kolektivizácie bankových dlhov v EÚ, čo by mohlo odvetvie motivovať k nezodpovedným rozhodnutiam. Člen Výkonnej rady Bundesbank Andreas Dombret označil svoj postoj k plánu za „veľmi skeptický“.

Plne funkčný by mal byť nový systém od roku 2024
Nový spôsob ochrany bankových vkladov v EÚ by sa podľa predstáv Bruselu vyvíjal postupne v troch fázach. Pozostával by zo zaistenia vnútroštátnych systémov ochrany vkladov a po troch rokoch by sa transformoval na systém spolupoistenia, v rámci ktorého by sa príspevok do európskej schémy ochrany vkladov postupne zvyšoval. Vytvorenie plne funkčného európskeho systému ochrany vkladov (EDIS) je ako záverečná fáza naplánované na rok 2024.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies