Bundesbank kritizuje návrh EK na ochranu vkladov

6. decembra 2015 17:52
SITA
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com

Nový spôsob ochrany bankových vkladov navrhovaný Európskou komisiou by mohol v praxi viesť ku kolektivizácii dlhov v EÚ, tvrdí člen výkonnej rady nemeckej centrálnej banky Andreas Dombret.

Plán Európskej komisie na ochranu bankových vkladov môže fakticky viesť k zavedeniu spoločných dlhopisov, za ktoré by ručili všetky členské štáty EÚ. Uviedol to vysoký predstaviteľ nemeckej centrálnej banky podľa textu prejavu, ktorý získala v piatok agentúra Reuters. Plán, ktorý zverejnila komisia minulý mesiac, už Nemecko kritizovalo s tým, že môže obsahuje riziko kolektivizácie bankových dlhov v EÚ, čo by mohlo odvetvie motivovať k nezodpovedným rozhodnutiam. Člen Výkonnej rady Bundesbank Andreas Dombret označil svoj postoj k plánu za „veľmi skeptický“.

Plne funkčný by mal byť nový systém od roku 2024

Nový spôsob ochrany bankových vkladov v EÚ by sa podľa predstáv Bruselu vyvíjal postupne v troch fázach. Pozostával by zo zaistenia vnútroštátnych systémov ochrany vkladov a po troch rokoch by sa transformoval na systém spolupoistenia, v rámci ktorého by sa príspevok do európskej schémy ochrany vkladov postupne zvyšoval. Vytvorenie plne funkčného európskeho systému ochrany vkladov (EDIS) je ako záverečná fáza naplánované na rok 2024.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články