Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, rast
Ilustračné foto pixabay.com
5. novembra 2015 16:46 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Brusel aj EBOR očakávajú rast našej ekonomiky nad troma percentami

Ekonomiku Slovenska má podľa jesennej prognózy Európskej komisie v tomto roku podporiť najmä domáca spotreba a investície.

Európska komisia v aktuálnej jesennej prognóze očakáva tohtoročné posilnenie výkonu slovenskej ekonomiky o 3,2 %. Po budúcoročnom spomalení na 2,9 % sa má tempo rastu opäť zrýchliť na 3,3 % v roku 2017. Domáca spotreba by vďaka rastúcom reálnym disponibilným príjmom mala pokračovať v posilňovaní. Zlepšuje sa aj situácia na trhu práce a ekonomika tiež profituje z nízkych cien energií, uviedla vo štvrtok komisia.
Súkromnú spotrebu podporí aj rast minimálnej mzdy
Súkromnú spotrebu podľa komisie podporia reformy na trhu práce vrátane zvýšenia minimálnej mzdy a úľav zo sociálnych odvodov pre zamestnancov s nízkymi príjmami. Domáca spotreba tak podľa komisie zrýchli rast z tohtoročných 2,2 % na zhruba 3 % v roku 2016. Fixné investície za celý rok 2015 vzrastú o 7,5 %. V roku  2016 komisia očakáva spomalenie rastu, čo súvisí s návratom čerpanie európskych fondov na bežnejšie úrovne. Tohtoročný pozitívny vplyv čistého exportu na tvorbu hrubého domáceho produktu podľa komisia pretrvá aj v rokoch 2016 a 2017. Spomínané zlepšenie podmienok na trhu práce by sa podľa komisie malo prejaviť v poklese miery nezamestnanosti v tomto roku na 11,6 % a v budúcom roku na 10,5 %. Pod hranicu 10 %, a to na 9,6 %, má nezamestnanosť klesnúť v roku 2017.
Ceny by mali začať opäť rásť budúci rok
Pri cenovom vývoji Brusel očakáva pokračovanie útlmu z minulého roka, kedy by spotrebiteľské ceny mali aj v tomto roku mierne klesnúť o 0,2 %. Oživenie rastu cien Európska komisia Slovensku predpovedá v roku 2016, kedy by mali stúpnuť o 1 %.

Brusel zároveň dôveruje Slovensku, že bude pokračovať v postupnej konsolidácii verejných financií. Deficit hospodárenia verejnej správy by mal podľa jesennej prognózy klesať z vlaňajších 2,8 % hrubého domáceho produktu na 2,7 % v roku 2015 a v roku 2016 na 2,4 % výkonu ekonomiky. V roku 2017 má byť na úrovni 2 % HDP.

Verejný dlh by sa mal podľa prognózy Európskej komisie v ďalších rokoch držať pod hranicou 54 % výkonu ekonomiky. Z vlaňajších 53,5 % hrubého domáceho produktu by mal v tomto roku klesnúť na 52,7 %. V roku 2016 komisia očakáva jeho zníženie na 52,6 % HDP a v roku 2017 by mal byť na úrovni 52,2 % HDP.
Slovensko podľa Fica dosiahne jeden z najvyšších rastov
V reakcii na prognózu Európskej komisie na štvrtkovej tlačovej konferencii premiér Robert Fico vyhlásil, že sa potvrdzujú trendy, podľa ktorých má mať Slovensko jeden z najvyšších hospodárskych rastov v eurozóne. Aktuálne by to malo byť tretie miesto a podľa Fica by sa Slovensko mohlo posunúť na druhé miesto v eurozóne. Ako ďalej premiér dodal, prognóza komisie je tiež potvrdením toho, že má klesať nezamestnanosť a že vláda má pod kontrolou verejné financie. Premiér taktiež očakáva pokračovanie rokovaní medzi EK a slovenskou vládou o návrhu rozpočtu na budúci rok. „My chceme, aby náš rozpočet plne zapadal do predstáv Európskej komisie o tom, aká by mala byť finančná, hospodárska a sociálna politika v rámci celej Európskej únie,“ konštatoval na štvrtkovej tlačovej besede premiér.
Aj EBOR očakáva rast nad troma percentami
Svoju prognózu vývoja slovenskej ekonomiky zverejnila vo štvrtok aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Tá očakáva, že slovenská ekonomika v tomto roku bude profitovať zo silnejšieho rastu ekonomiky eurozóny a pripíše si 3,1 %. Zároveň však banka upozorňuje, že export tvorí 80 % slovenského hrubého domáceho produktu a globálne oslabenie obchodu by mohlo výrazne brzdiť slovenský hospodársky rast.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame