Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Royal Bank of Scotland
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Alastair Grant
5. júna 2018 10:42 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Britská vláda predala 7,7 % akcií Royal Bank of Scotland

Pre banku, ktorú musel štát na vrchole finančnej krízy zachraňovať, to znamená prvý krok na ceste k návratu do súkromných rúk.

Britská vláda v pondelok predala 7,7 % akcií spoločnosti Royal Bank of Scotland (RBS). Pre banku, ktorú musel štát na vrchole finančnej krízy zachraňovať, to takmer po dekáde znamená prvý symbolický krok na ceste k návratu do súkromných rúk. Za podiel vláda utŕžila zhruba 2,5 mld. GBP. V porovnaní so sumou, ktorú počas rokov 2008 a 2009 investovala do nákupu jej akcií, to znamená stratu 46 %.

Krok nasledoval niekoľko týždňov po tom, čo sa RBS v USA zaplatením pokuty 4,9 mld. USD vyhla stíhaniu v kauze zavádzania investorov, ktorým v čase pred nástupom finančnej krízy v roku 2008 predávala cenné papiere zabezpečené rizikovými hypotekárnymi úvermi. Dohodou s federálnym ministerstvom spravodlivosti banka urovnala posledný veľký spor súvisiaci s jej pochybeniami v čase finančnej krízy. Britská vláda aktuálne v RBS kontroluje podiel 62,4 %.

Royal Bank of Scotland sa pred nástupom globálnej finančnej krízy vďaka svojej expanzívnej politike nakrátko stala najväčším úverovým ústavom na svete. V roku 2008 sa však dostala na pokraj kolapsu a štát ju zachraňoval odkúpením 72-percentného podielu za 45 mld. libier.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame