Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Britská vláda možno predá svoj podiel v banke Royal Bank of Scotland

Royal Bank of Scotland
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Alastair Grant

Za 72 % akcií Royal Bank of Scotland vláda v roku 2008 zaplatila 45 mld. GBP, súčasná trhová cena nedosahuje ani polovicu vtedajšej hodnoty.

Britská vláda je pripravená predať svoj podiel v banke Royal Bank of Scotland (RBS) aj so stratou. Poslancov britského parlamentu o tom v utorok informoval minister financií Philip Hammond. Podľa spravodajského portálu bbc.com ide o vôbec prvé verejné vyjadrenie, v ktorom predstaviteľ britskej vlády pripustil túto možnosť.
Čakajú na férovú cenu
„Naším cieľom zostáva návrat banky do súkromných rúk hneď, ako dosiahneme férovú cenu za akcie, pričom si uvedomujeme, že férová cena môže byť hlboko pod cenou, ktorú zaplatila predchádzajúca vláda,“ povedal minister poslancom. „Musíme žiť v reálnom svete,“ dodal Hammond.

Royal Bank of Scotland sa pred nástupom globálnej finančnej krízy vďaka svojej expanzívnej politike nakrátko stala najväčším úverovým ústavom na svete. V roku 2008 sa však dostala na pokraj kolapsu a štát ju zachraňoval odkúpením 72-percentného podielu za 45 mld. libier (GBP). Aktuálna trhová hodnota podielu v súčasnosti nedosahuje ani polovicu vtedajšej ceny.
Banku ťažia výdavky na pokuty a spory
Hospodárenie banky zaťažujú mimoriadne výdavky na pokuty a otvorené súdne spory. Vo februári RBS vykázala už deviatu za sebou nasledujúcu celoročnú stratu v celkovej výške 7 mld. GBP. Z tejto sumy vyčlenila 5,9 mld. GBP na náklady súvisiace s predajmi problémových hypotekárnych cenných papierov a ďalšími pochybeniami v čase finančnej krízy. Celkovo strata banky od roku 2008 presiahla čiastku 50 mld. GBP.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. apríla 2017 9:01Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...